300 midden der twee tegenstanders'te doen kennen, de wijze, waaropzij ze in het werk stelden, de diensten aan beiden bewezen door een geregeld, wèl onderricht, van goede overleveringen doordrongen offi cierskorps, en eindelijk de formatie van de groote, geïmproviseerde legers, die dezen langdurigen oorlog volhielden. Dit voorafgaand over zicht zal aantoonen, hoe deze legers, aan beide zijden in overeen komstige omstandigheden verkeerende, zich konden organiseeren en langzamerhand militaire hoedanigheden opdoen, zonder bloot te staan aan de onheilen, die het eene zoowel als het andere zouden hebben getroffen, indien het sinds den aanvang inden krijg geharde en aan tucht gewende troepen te bestrijden had gehad. Wij moeten dus in de eerste plaats in eene vluchtige schets doen zien, wat het Amerikaansche leger was vóór 1861. Ofschoon de Amerikanen geen militair volk waren, hadden zij de gelegenheid gehad zekere krijgsdeugden ten toon te spreiden. In hunne korte geschie denis hadden zij reeds antecedenten voor de organisatie van hunne nationale strijdkrachten, en een kleine groep mannen vol dapperheid en gehechtheid aan de zaak des vaderlands behoedde in minder schit terende dan leerrijke veldtochten de overleveringen tegen vergetelheid. Zonder lang te verwijlen bij de oorlogen, waarin de Amerikaansche soldaat vóór 1861 optrad, is het noodig er een paar woorden over te zeggen. Men zal de merkwaardige beweging, die op het eerste gerucht van den burgeroorlog groote legers schiep, beter begrijpen als men gezien zal hebben hoe zich op andere tijdstippen van de geschiedenis der jeugdige Republiek korpsen van vrijwilligers gevormd hebben. Na het kleine geregelde leger in the Far- West en in Mexiko te hebben gevolgd, zal men zich zijne rol in de groote militaire organisatie der Gefedereerden en Geconfedereerden beter verklaren. Het is tegen de Eransche soldaten, in den Zevenjarigen Oorlog, dat de Amerikaansche vrijwilligers, toen militie-soldaten eener En- gelsche volkplanting, hunne eerste wapenfeiten volvoerden. Men mag het niet alleen zonder bitterheid in het geheugen terugroepen, omdat) Goddank! de banier der Vereenigde Staten, sedert zij wappert, zich nooit op de slagvelden tegenover de Eransche vertoond heeft, maar ook als eene herinnering, die een hand te meer uitmaakt tusschen hen en ons. Want in den ongelijken kampdie over het bezit van het nieuwe vasteland besliste, ontvingen deze militie-soldaten nuttige lessen door zich te meten met de handvol heldhaftige mannen, die ons over- zeesch gebied verdedigden, ten spijt van een vergeetachtig vaderland.

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 307