301 De soldaten van den onafhanklijkheidskrijg werden in deze school gevormd. Montcalm was nog meer dan Wolfe de leermeester dezer tegenstanders, die spoedig op zich namen hem te wreken. Door in lange en dikwijls rampspoedige tochten er naar te trachten, de Rran- sche macht aan de oever van de Ohios voorbij te strevenoefende de grondvester der Amerikaansche natie zich in die onvermoeibare geestkracht, die ten laatste alle hinderpalen te boven kwam. Het is het voorbeeld der verdedigers van het fort Carillon, die achter eene ellendige borstwering eeti Engelsch leger tegenhielden, dat later de strijders van Bunkershill bezielde. De overgaaf van Was hington bij het fort Necessity, nederlaag van Braddock bij het fort Duquesne (zie Bancroft's History of the United States) leerden den toekomstigen overwinnaars van Saratoga hoe men in deze onbebouwde streken den marsch van een vijand belemmert, hem de levensmid delen onthoudt, zijne voordeelen te loor doet gaan en eindigt met hem gevangen te nemen of te vernietigen. De provinciale militie-troepengelijk men ze toen noemde, aan- vanklijk in de gelederen van het geregelde aristokratische Engelsche leger veracht, wisten dan ook spoedig zijne achting te verwerven en hunne vijand eerbied in te boezemen. In dezen oorlog, zoo ver schillend van de in Europa gevoerde, in die gevechten, geleverd te midden van een woest en boschachtig land, openbaarden zij reeds de hoedanigheden, die sedert den Amerikaan onderscheiden: behen digheid, kracht, dapperheid en schranderheid. Zij spreidden ze nog ten toon, toen zij, vijftien jaren later, de wapenen weder opvatten onder den naam vrijwilligers of nationale militie-troepen, om het te zware juk van het moederland af te schud den, maar zij hadden niet meer de goed opgeleide officieren van het Engelsche leger om hen aan te voerende oude geregelde regimenten om hen te ondersteunen in het kritieke oogenblik. Hunne rol van hulptroepen had hen slecht voorbereid om alleen de groote worsteling door te staan, die de vaderlandsliefde hun oplegde. Naast Washington had niet één koloniaal officier geschitterd in de hoogere rangen. De Eranscben, die met La Eayette hunne ervaring in dienst van de jeug dige Amerikaansche armee kwamen stellen, brachten haar dan ook eene kostelijke hulp. Maar haar beste bondgenoot, hare grootste kracht was die volharding, die haar in staat stelde haar voordeel te doen met de nedeidaag, in plaats van er door te worden overstelpt. Men zag het duidelijk, toen het leger van Rochambeau haar de gele-

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 308