302 genheid aanbood dien schoonen en beslissenden veldtocht te volvoeren, die den oorlog van de oevers der Hudson-rivier overbracht naar Vir- ginië en er met een enkelen slag een einde aan maakte in de loop graven van Yorktown. [Wie Bancroft's geschiedboek niet te zijner beschikking heeftkan eenige bijzonderheden over dezen oorlog vinden in Van Heusden's Handleiding lot de kennis der Nieuwe Geschie denis voor de kadetten van alle wapenen.~\ De jongste gebeurtenissendie de velden der Vereenigde Staten met bloed hebben gedrenkt, zetten aen bijzonder belang bij aan de studie van den Amerikaanschen onafhanklijkheidskrijg. Het tooneel is hetzelfde, de gesteldheid van het land is sedert slechts weinig ver anderd, en aan beide zijden zijn de acteurs de nakomelingen der soldaten van Washington. In die eerste poging der jeugdige Ameri- kaansche natie om hare krijgsmacht te organiseerenvinden wij de antecedenten voor 1861, en in de niet zeer talrijke legers der vorige eeuw het model van die, welke in onze dagen aan den burgeroorlog deel hebben genomen. Maar wij moeten reeds dadelijk wijzen op eenige gewichtige ver schillen die èn de twee oorlogen èn de omstandighedenwaarin zij werden ondernomenonderscheiden. Immersomdat zij met deze verschillen geen rekening hebben behoudenhebben vele lieden den uitslag der worsteling hunne voorspellingen zien logenstraffen. Omdat de dertien volkplantingen Engeland hadden afgemat, geloofden zij, dat de Geconfedereerden ten slotte op de strijdkrachten van het Noor den de overhand zouden behouden. Gelukkig was de vergelijking tusschen de edele beweging van 1775 en den opstand der slaven- eigenaren in 1861 even valsch uit het oogpunt der krijgskunde als uit dat der staatkunde. Den dag, waarop de volkplanters het gezag van het moederland verwierpenwaren alle strategische punten van hun grondgebied bezet door de Engelschen. Zij moesten dus alles veroverenzij hadden niets te verliezen en konden zich zelfs niet als geslagen beschouwen, al was de vijand nog in het hart des lands. In 1861 daarentegen hadden de Geconfedereerdenmeesters van het geheele grondgebied, dat zij aan de wettelijke macht van den nieuwen president wilden onttrekken, die uitgebreide streek noodig, eensdeels om de instelling der slavernij te handhaven anderdeels om hunne talrijke legers te onderhouden. Toen zij ingenomen was, gevoelden zij zich overwon nen. Wat mogelijk was in den onafhanklijkheidsoorlog, toen het

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 309