getal strijders zoo beperkt bleef, was het nu niet meer. Washington en Gates, Howe en Cornwallis hadden gewoonlijk slechts tien- tot vijftienduizenden zelden twintigduizend man onder hunne bevelen. Deze kleine legers konden leven van het land, dat zij bezetten. Wel is waar ging het niet altijd zonder moeiteen de soldaten van Washington leden vreeselijk in den winter, dien zij te Valley-Forge doorbrachten. Het Engelsche leger, een betrekkelijk rijk land, van Philadelphia tot Nieuw-York, doortrekkende, was gedwongen zijne le vensmiddelen mede te nemen, en Coruwallis verloor zijn geheelen bijsleep in Noord-Carolinadat hij als overwinnaar doorliep. Maar noch de een noch de ander was onderworpen aan het uitgebreide stelsel van proviandeeringdat eene vaste en verzekerde operatie-basis onderstelt en zonder hetwelk men in Amerika geen talrijke legers kan doen leven. Zij onderhielden zich, marcheerden en verbleven maanden lang naast een vijand, die meester van het land was. Zoo men eene vergelijking wilde maken tusschen de twee oorlogen dan zijn het de legers van het Noorden, en niet die van het zuiden, die men zou moeten vergelijken met de vrijwilligers, die Amerika vrij maakten. De jonge soldaten der Geconfedereerdenmet eene onstui mige dapperheid, gewend aan gehoorzaamheid en blindelings hunne lastgevers volgende, maar ieder misdeeld van taaiheid en volharding, hadden een anderen geest, andere zeden, een ander temperament; hun karakter was gevormd geworden door de aristokratische instel lingen, die op de slavernij gegrond zijn, De vrijwilliger der Ge- federeerden, daarentegen is, met zijne goede hoedanigheden en ge breken, de rechtstreeksehe afstammeling van die Continentalen, gelijk men hen noemde, die, moeilijk onder tucht te brengen slecht geor ganiseerd en bijna altijd geslagen oudanks hunnen persoonlijken moed, toch eindigden met de overhand te behouden op de Engelsche legi oenen. Hij heeft bovendien nog andere aanspraken om zich hun erfgenaam te noemen, want hij kan in herinnering brengen, dat het de noordelijke Staten zijn, die, toen nog slechts eenvoudige volk plantingen, den geheelen last van den onafhanklijkheidskrijg torsch- ten, waarvan zij den prijs deelden met hunne verbondenen in het Zuiden. Yan de 232000 man, welke die oorlog onder de Bondsbanier zag optreden, leverde alleen Massachusetts, altijd de meest vaderlandlie vende en de meest krijgslustige staat, 68000; Connecticut, minder bevolkt, 32000; Pennsylvania 26000; Nieuw-York, bijna geheel bezet 303

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 310