305 geheel zijne toewijding aan de goede zaak, zijn tact en zijn geduld noodig ombijna zonder hulpmiddelen en te midden van duizend kuiperijen, de eensgezindheid te handhaven tusschen bestanddeelen zoo moeilijk te verwerken, en ze te plooien naar de harde eischen van het krijgsmansberoep. De provinciale militie-troepen, die den Zevenjarigen Oorlog hadden meegemaakt, waren gevormd geworden naar het model van die der Engelschen graafschappen. In den aanvang van de worsteling tegen Engeland voegde elke volkplanting aan deze militie nog regimenten van voor eenige maanden aangeworven vrijwilligers toe en hielp zich op die wijze aan een klein op zich zelf staand en onafhanklijk leger. Door het Congres onder het gezag van Washington geplaatst, be hielden zij evenwel eenigen tijd hunne afzonderlijke organisatie, en men kan zich verbeelden wat hinderpalen zulk een stelsel den ijver van den opperbevelhebber in den weg legde, toen het eerste oogen- blik van geestdrift en zelfverloochening voorbij was. Washington, die nooit de volksgunst trachtte te verwerven door zijne landgenoo- ten te vleien, wist hun eene strenge krijgstucht te doen aannemen. "In een leger zeide hij, t/moet het meest volkom,en despotisme heer- schenHet getuigenis van dezen grooten burger verdiende bepeinsd te worden door hen, die, in naam van de vrijheid, in de legers dien geest van kritiek en onafhanklijkheid willen brengen, die altijd tuch teloosheid baart. Bovendien was zijn despotisme strikt beperkt tot zijne militaire rol en getemperd door de achting, die hij al zijn ondergeschikten inboezemde. Het was evenwel slechts door gepaste strengheid en noodzaaklijke concessies, dat hij in zijn leger die organisatie kon bewaren, die hem in staat stelde zijne taak tot het einde te volbrengen. De militie-troepenaangeworven onder de geringste klassen der samenleving, gelijk in Engeland, baarden hem aanhoudend zorg. Op het slagveld verwekten zij meer dan eens eene rampspoedige paniek, in de legerplaatsen kweekten zij dikwijls den geest van opstand. De regimenten vrijwilligers, gevormd in een oogenblik van vaderlands lievende opwelling, waren beter saamgesteld, maar zij hadden zich slechts verbonden voor eenige maanden, en in de eerste tijden van den oorlog verlamden onderhandelingen, aangeknoopt om den duur van hunnen diensttijd te verlengen, gestadig de krijgsverrichtingen. Het nationale leger werd eindelijk in 1776 gevormd. Het diende tot type aan alle later gedane lichtingen van vrijwilligers tot die

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 312