313 goede politiek brengt mede hieraan niet te tornen. Het gouverne ment zou b. v. alleen moeten bepalen hoe lang de barisan onder de wapens zouden moeten zijn, dienstplichtig wezen, om zekere aanspra ken of rechten op pensioen, onderstand, apanages of grondbezit te unnen doen gelden. Eene zuiver militaire organisatie dezer korpsen zou dan ten gevolge moeten hebbendat de vredes- en oorlogsformatie althans voor zoo veel de officieren en het kader betreft zooveel mogelijk gelijk zijn aan die van het leger. Zij zou medebrengen dat de barisan ook in vredestijd onderworpen moeten zijn aan dezelfde bepalingen omtrent overtredingen, misdrijven en misdaden als het leger; dat, behoudens enkele uitzonderingen, op die korpsen ook van toepassing worden verklaard het reglement op den inwendigen diensthet reglement van administratie, enz. enz. Eene zuiver militaire organisatie brengt mede, dat er meer barisan permanent onder de wapens zijn dan thans. Dit zou b. v. kunnen zijn voor Bangkallang 2 bataillons, voor Soemanap 1 bataillon en voor Pamakassan 1 bataillon, een en ander op de formatie van een bataillon infanterie van het leger op vier kompagniën. Kam dit door de regeering worden gevorderd met het oog op de sterkte der bevolking van Madoera, die natuurlijk zeer approxi matiefop circa 800,000 zielen wordt geschat? Is dan de gevor derde weêrplicht niet te zwaar? In vergelijking van de eischen, die men ten deze in Duitschland stelt, niet. Maar die eischen zou men evenwel niet geheel voor Indische tosstanden kunnen modelleeren. De Indo-Europeesche statistiek moet soms andere cijfers dan de Euro- peesche voor dezelfde zaak tot basis geven. De weerplieht moet men zwaarder achten, naar mate de bevolking rijker is. Madoera is zooals men weet zeer arm; jaarlijks gaan van daar vele prole tariërs naar Java's oosthoek emigreeren, om er als daglooner op de suiker- en tabakplantages aan den kost te komen. Bij eene zuiver militaire organisatie der barisan zou men, zoo al niet geheel, dan toch grootendeels tot richtsnoer kunnen nemen de onlangs gearresteerde organisatie van de twee gemobiliseerde bataillons barisan, waarvan er een te Banjoe-biroe en een te Meester-Cornelis garnizoen houdt. Wenschelijk zou het zijn, dat er een permanent inspekteur van de harisans worde aangesteld met den rang van luitenant-koloneldie te Bangkallang verblijf houdt. Nog beter zou het zijn, wanneer deze 16

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 320