315 een vast en zeer duidelijk mikpunt. De twee eersten vorderen twee man, die aan de einden eener vaste basis geplaatst zijn; het derde wordt gehanteerd door een enkelen waarnemer, maar maakt de me ting van eene basis noodig en sleept eenige becijferingen na zich. De telemeter, waarmede de Belgische majoor Le Eoulangé de schut ters begiftigd heeft, berust op een geheel ander beginsel, dat van de snelheid der voortplanting van het geluid. Het schat de afstanden door den waarnemer in staat te stellen de tijdsruimte te meten die ver loopt tusschen de verschijning of het zien van den rook en het hooren van den knal van een vuurwapen. In hej; kort, dit instrument is een goedkoope en draagbare teller of chronometer, die in eenige ge- gevene gevallen werkelijke diensten kan bewijzen. Noemen wij, on der andere gevallen, dat, waarin men een tegenstander over zich heeft, die vuur geeft, of dat, waarin de waarneming van het punt van springen der granaten en shrapnel's, die men -zelf werpt of afschiet gemakkelijk is, en waarin het geraas en de rook niet beletten zul len met zekerheid te bepalen, dat een knal het gevolg is van het schot, dat men gezien heeft. De uitvinder heeft drie modellen van zijn telemeter doen maken, namelijk voor de maximumafstanden van 1600, 2500 en 4000 meters. De drie modellen bestaan uit eene cilindervormige glazen buis, ge plaatst in een gevernist koperen omhulsel van achttien millimeters middellijn; de lengten zijn respectievelijk 95, 120 en 180 millime ters of strepen, en de prijzen fr. 14, 25 en 17, 50 en 21, 50. De glazen buis bevat een metalen schuifring curseurgeheel ge dompeld in gedestilleerd water, en is voorzien van eene verdeelde schaaldie de afstanden vertegenwoordigt. De behandeling geschiedt op de volgende wijze: Daar de schuifring zich aan het uiteinde van de buis bevindtdat aan het begin der schaal verdeeling beantwoordtplaatst de waarnemer het instrument horizontaal in de hand en vestigt de oogen op de vijande lijke stelling; op het oogenblik, waarin hij den rook ontwaartdie het schot aankondigt, draagt hij snel het gewricht der hand om, zoodat het instrument rechtop komt te staan en de schuifring langs de buis zakt; als de knal zijn oor treft, doet hij eene omgekeerde beweging en het instrument blijft stationnair. Het verdeelstreepje, dat bij den schuifring te lezen staat, geeft den gezoehten afstand aan. Opdat de aanwijzing van den afstand door den telemeter nauwkeurig zij, valt er rekening te houden met de wisselingendie de warmtegraad

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 322