325 Yoor den bouw van nieuwe kazernes zullen 114 inillioen fr. be- noodigd wezen en ook de verbetering der bestaande zal groote uitgaven eischen; want reeds dadelijk na de invoering van den verplichten krijgsdienst werd op die verbetering van verschillende zijden met kracht aangedrongen. Nu iedereen, die daarvoor door het lot wordt be stemd, moet dienen in Frankrijk, heeft ook iedereen belang er bij, dat de kazernes behoorlijk zijn ingericht. Wij voor ons zien in den persoonlijk verplichten dienst het eeuige middel om tot goede ka zernes te geraken. Wil men met de invoering van persoonlijk ver plichten dienst wachten totdat de kazernes een behoorlijke verblijf plaats zijn voor allendie bij afschaffing van dienstvervanging kunnen worden bestemd voor den dienst, dan vreezen wij, dat men nog lang zal blijven wachten, eer aan die eerste voorwaarde voor elke hervor ming van het leger, welke rekening wil houden met de eischen van den tijd, zal voldaan. Het behoeft wel niet nader aangetoond te worden,dat op dit oogen- blik in Frankrijk met betrekking tot de levende strijdkrachten nog veel niet is geregeld, nog veel op losse schroeven rust. Zoo bestaat b. v. van het geheele territoriale leger thans zoo goed als niets en het actieve leger bevindt zich in allen deele in een toestand van over gang. Daarom zou een mobiliseering voor het tegenwoordige met groote bezwaren gepaard gaan, vooral wanneer aan Frankrijk plotse ling de oorlog werd verklaard door een staat, die tot den krijg ge reed is. Von Gizycki is van meening, en wij gelooven dit met hem, dat er alsdan nog grootere verwarring zou heerschen dan in 1870. '/Maar", vervolgt hij//Frankrijk bezit reeds nu de middelen om een sterker en zelfs beter gedisciplineerd leger te velde te brengen dan toen, wanneer aan dien staat door politieke combinatiën eenige tijd wordt gelaten om zich tot den oorlog voor te bereiden." Hij bere kent, dat het in dit geval zou kunnen beschikken over 600,000 man voor het veldleger. Hiervan zou wel een gedeelte in het inwendige des lands moeten achterblijven, totdat de bruikbare manschappen van het territoriale leger, waarvoor nog geen kaders bestaan, zouden zijn ingedeeld en geëncadreerd; maar het verschil is toch aanzienlijk, wanneer men nagaat, dat Frankrijk, zooals wij reeds zeidenin 1870 slechts 336,000 man te velde kon brengen. De voorname redenen van dit verschil zijn daarin te zoeken, dat de laatste oorlog een me nigte lieden tot bruikbare soldaten heeft gevormd, die bij het uitbre ken er van eerst naar de depots moesten worden gezonden, om ge-

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 332