328 geheele wapen plaats greepweer toe het oude systeemn. 1. per re giment, terugbrengen. Wijders moge hier nog een vermelding vinden het uiterst gewichtig ontwerp sur Vadministration deVarmée, dat den 18sten Juli 11. door den Minister van Oorlog werd ingediend aan de Nationale Vergadering. Het hoofdbeginsel van dit wetsontwerp is, den administratieven dienst van het leger te decentraliseeren en uit voering te geven aan art. 17 der wet van 24 Juli 1873, dat luidt als volgtDe kommandant van een legerkorps heeft naast zich en onder zijne bevelen de ambtenaars en officierenbelast met de lei ding en het beheer der administratieve en geneeskundige diensten." Wij willen deze beknopte schets van hetgeen Frankrijk sedert den Fransch-Duitschen oorlog voor zijn krijgswezen heeft gedaan, beslui ten met het korte resumé, waartoe Von Gizyeki aan het eind zijner studie komt. //Frankrijk", zegt hij, //is op dit oogenblik ten eenen- male buiten staat, om door een mobiliseering, die in duur van tijd ook maar eenigszins de onze naderteen goed georganiseerd leger te velde te brengen, en wel hoofdzakelijk omdat zijn organisatie niet volledig geregeld is; het beschikt echter over een voldoend personeel en materieelomwanneer dien staat door eenige politieke kom- binatie meer tijd tot mobiliseering wordt gelateneen veel sterker en zelfs bruikbaarder leger op de been te brengen, dan wij in 1870 tegenover ons vonden. //De organisatie kan, indien men op dezelfde wijze voortgaat als tot nog toe, in een of twee jaren geregeld zijn. //In het voorjaar van 1876 heeft Frankrijk genoeg geoefende sol daten, om een veldleger te vormen ter sterkte van 740,000 manook het noodige materieel zal dan voorhanden zijn."

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 335