331 meer en meer gedesorganiseerd werden en alzoo het leger op Java, ten gevolge van den oorlogstoestand te Atjeh, meer leed dan dit vroeger het geval was, toen men een corps op expeditie uitzond en daar de zieken liet gezond worden of sterven en zich niet met de an vulling van hetgeen er ontbrak bemoeide. Maar het stelsel van evacuatie heeft dit enorme voordeel, dat het zeer strekt tot behoud van het leven der Indische militairen. De uitkomsten van dat eva cuatiestelsel zijn dan ook niet ongunstig. Wanneer men slechts de maand Februari, waarin de cholera-epidemie het leger te Atjeh zoo sterk teisterde, buiten rekening gelieft te laten,, zal men, naar ik meen, een geheel anderen indruk krijgen dan dien, welke de cou rantenberichten uit Indie steeds maakten. Het zij mij vergund eenige opgaven aan de kamer mede te deelen. Het doet mij leed, dat zij niet zoo volledig kunnen zijn als ik wenschte, omdat sommige mededeelingen tot November geschied, maar later uitgebleven zijn. Ik voeg er nog de waarschuwing bij, dat men voorzichtig moet zijn met het maken van gevolgtrekkingen uit de medegedeelde cijfers, aangezien, zoo als ik reeds zeide, de sterkte der bezetting zeer afwisselend was. INu blijkt uit het journaal van kolonel Pel, dat te Atjeh overleden zijn: in Augustus 73 personen, waaronder 34 militairen; in Septem ber 99 personen, waaronder 49 militairen; in October 115 personen, waaronder 38 militairen; in December 129 personen, waaronder 51 militairen; in Januari 185 personen, waaronder 98 militairen; en eindelijk in de treurige maand Februari 432 personenwaaronder 277 militairen. In het geheel zijn dus in de zeven maanden, waarvan ik de cijfers heb opgegeven, 1196 personen overleden waaronder 615 militairen. Laat men nu buiten rekening de maand Februari, dan zijn in de zes maanden, daaraan voorafgaande, in het geheel overleden 477 personen, waaronder 217 militairen; cijfers, welke ongeven even groot zijn als die van de maand Februari alleenmaar toen heerschte de cholerawaartegen de mensch niets vermag. Naast deze cijfers behooren gesteld te worden de cijfers van sterfte onder de geëvacueerden. Daaromtrent rapporteert de leger-komman- dant op den 53™ November 1874, dat tot op dien dag van de 5025 geëvacueerden waren hersteld 4026overleden 92 en in behandeling gebleven 792, terwijl 115 werden afgekeurd. Sedert dien tijd is der gelijke vergelijkende opgaaf niet ingekomen, maar wel is bekend,

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 338