335 Tot invoering eener reorganisatie voor den militairen geneeskundigen dienst is de koninklijke machtiging per rescript van 8 April 1875 verleend, zoodra door de wetgevende macht daartoe de noodige gelden zullen worden verstrekt. Reconvalescenten-gestichten zijn opgericht en in goede orde gebracht, vooral in de Padangsche bovenlanden en tusschen Batavia en Buitenzorg. Wat betreft de werving, daaromtrent zijn zoo door mijn voor ganger als mij tal van maatregelen genomen. Ik wijs slechts op de laatste. In Nederland is op 24 Juni 1874 het handgeld bij verbin tenis voor 6 jaar op f 300 en voor 4 jaar op f 200 gebracht. In Indiê is, in overeenstemming daarmede, bij Gouvernements besluit van 26 September 1874, het handgeld op dezelfde cijfers gebracht, terwijl het handgeld bij reëngagement in Indië voor 4 jaar is be paald op f 240 en voor 6 jaar op f 340. Het handgeld voor Inlanders is bij Gouvernements besluit van 7 Januari 1875 verhoogd, terwijl het handgeld bij reëngagement voor Europeanen voor 2 jaar insgelijks op dien datum verhoogd is^_ Eindelijk is onlangs bekend geworden bij telegram dat de handgelden, voor reëngagementen van Europeanen in Indië alweder verhoogd; waren. Het schijnt dat de dagbladen, die niet altijd even nauwkeurige be richten behelzennaar Indië het bericht hebben overgebracht dat hier te lande het handgeld voor 6 jaar was verhoogd geworden op 5 honderd gulden. Hoewel de Indische Regeering geen mededeeling hoegenaamd langs officiëelen weg daarvan ontving, schijnt zich dit bericht van de dagbladen algemeen onder het leger verspreid te hebben. Deze omstan digheid heeft reeds in het begin van Maart aan den leger-kommandant aanleiding gegeven tot het doen van een voorstel, om ook in Indië tot. eene dergelijke verhooging over te gaan, vooral met het oog op het wenschelijke om de Europeesche militairen, die zich in 1873 voor- twee jaren hebben verbonden, in Indië te behouden. Zoo als ilc zeide is de grondslag van dien maatregel in zooverre onjuist, als er hier te lande van dergelijke verhooging geen sprake is geweest. Bij telegram van 12 April heb ik van den gouverneur-generaal verno men dat het handgeld van de Europeanen was verhoogdvermoedelijk in dien zin, tot 600 gulden. Ik heb gemeend, hoewel deze verhooging zeker buitengewoon hoog isdezen maatregel te moeten goedkeuren. Dit is getelegrapheerd met bijvoeging dat hier het handgeld gebleven was op 300 guldein

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 342