336 Een buitengewoon voordeel is dus verbonden om zich in Indië te reëngageeren. Ik hoop ook dat deze maatregel er krachtig toe zal bijdragen om de Europeesche elementen die wij er hebben, aldaar te behouden. Sedert meerdere maanden is bij mijn departement een voorstel aanhangig geweest van geheel anderen aard. Het is sedert eenige weken reeds, in een besluit belichaamd, naar Indië gezonden om advies. Ik heb het steeds betreurd, inenschen te werven door verhooging van handgeld; ik vind het geen goede wijze van handelen. Hij, die als ik niet ver woont van de plaats waar die handgelden veelal verteerd wordenzal dat moeten toegeven. Daarentegen meen ikdat het noodig is de Indische militairen eene betere toekomst te verzekeren en dat het niet aangaatde Indische militairen te verplichten tot 20 jaren effectiven dienst in Indië om het sobere gagement van 200 gulden te verkrijgen. Ik meenintegendeeldat op de werving een zeer nadeeligen invloed uitoefent het zien van die oude Indi sche militairen, die, bijkans aan den bedelstaf geraakt, langs onze straten ronddwalen. Ik wensch de gelegenheid te openen om, na een korten dienst tijd van 12 jaar effectief, een gagement, gelijkstaande met dat, het welk thans na 20 jaren wordt uitgereikt, te bekomen. Yoor elk jaar langer zou verhooging toegekend worden. De hoofdgedachte iszoo als ik reeds mededeelde, dat de toekomst van het Indische leger ligt in de verzekering aan den soldaat na een beperkten diensttijd van een goed bestaan, in stede van een buiten sporig hoog handgeld, dat dikwijls op geen bijzonder goede wijze verteerd wordt. Dit, Mijnheer de Voorzitter, zijn de maatregelen, die de regeering genomen heeft of zal nemen en die zij aan de Kamer kan mededeelen. Wanneer men mij ten slotte vraagt, of in het algemeen de toestand van ons leger in Indië gunstig te noemen isdat zou ik met deze wedervraag antwoorden: hoe zou het mogelijk kunnen zijn dat, na 17 maanden oorlog, een leger zoo beperkt, zoo klein voor de groote uitgestrektheid der bezittingen, in geheel voldoenden toestand verkeert? Zeer gemakkelijk is het om op zijn kamer plannen te maken, of beschouwingen te leveren over den onvoldoenden toestand van het leger, even gemakkelijk als het is om een plan de campagne uit te teekenen voor den bevelhebber te Atjeh; maar op de uitvoering komt het aan.

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 343