337 Hijdie een goed middel zal weten om het getal en de kracht van het Indische leger onmiddellijk te verhoogen, mihi magnus erit Apollo. Maar, Mijnheer de Voorzitter, wanneer ik zeide dat de toestand van het leger in vele opzichten niet geheel voldoende kan genoemd worden, zeer gunstig is het wat het moreele aangaat. Geen enkel bericht is er, dat niet getuigt van zelfopoffering en vaderlandsliefde van het Indische leger, en ik grijp gaarne deze gelegenheid aan, om aan die zelfopoffering hulde toe te brengen." Het woord was thans aan den Heer Nierstrasz //Bij de aankondiging mijner interpellatie heb ik gezegd, op welke gronden ik meende dat er in de officiëele sterktestaten van het leger wel eens verwarring heerscht. De wijze van boekhouden op dit punt, om mij zoo eens uit te drukken, mocht wel wat anders ingericht zijn. Wij zouden bijv. zeggen: het leger telt zoo veel man, de sterfte zoo veel, het getal invaliden zoo veel; dus hebben wij op 't oogenblik beschikbaar voor den dienst, zoo veel man. Van dat alles niets. De staten die de Minister mededeelde waren van November en vroeger, en wij zijn nu reeds in Mei. Ik heb tegenover de sterktestaten van den Minister andere, die voor ieder toegankelijk zijn en welke te vinden zijn in het jMili taire Tijdschrift van Nederlandsch-Indië. Indien men weet dat dit tijdschrift werd opgericht onder leiding van den onvergetelijken ge neraal Kroesen en geredigeerd wordt door officieren die onmiddellijk aan de bron zitten en'deze stukken met hunne handteekening, althans met hunne voorletters onderteekenendan geloof ik dat deze staten even zeer vertrouwen verdienen als de minder volledige en minder bijgehoudeneons door den Minister voorgelegd. Wat toch vinden wij in die beschouwingen over het Indische leger Ik vind alleen statistiek van Europeanen en wel als volgt (pag. 61) over 1875: Gewoon jaarlijksch verlies1400 man Bovendien voor Atjeh800 Paspoort van in 1875 voor 2 jaren geëngageerden. 1800 Totaal 4000 man verlies. Voor het minst zijn er thans 2000 Europeanen in Iudië invalide, zoodat er van de 12,000 of 13,000 Europeanen, in Indië aanwezig, 6000 man weg zijn of geen dienst doen.

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 344