//Ik wensch te constateerendat onder al die woorden, die de geachte spreker heeft gebruikt, geen enkel gevonden wordt dat mij op het spoor brengt van een maatregel, die nog niet genomen is of, blijkens de door mij gedane mededeelingenniet genomen zal worden. Zoo als dit altijd in couranten geschiedt, men dringt bij de regeering op middelen aan, men spreekt van aanvulling van het Indisch leger, maar men verzuimt den weg aan te wijzen, en daarop komt het aan. Ik wensch slechts een paar punten op te nemen uit de rede van den geachte spreker, Omtrent den politieken toestand of de mi litaire taktiek, te Atjeh te volgen, zal ik mij onthouden te spreken. De geachte afgevaardigde betreurt het, dat de maatregel tot verze kering van de toekomst van den Indischen soldaat om advies naar Indië is gezonden. Hij had reeds lang geleden door den Minister behooren te zijn genomen. Is het den geachten spreker dan onbe kenddat het wenschelijk is op dit oogenblik een militair, die 12 jaren dienst heeft in Indië, niet uit de gelederen te verliezen Het overhaast invoeren van eenen maatregel, ten voordeele van hen die 12 jaren activen dienst hebben, zou juist het tegenovergestelde effect hebben als de Minister en de geachte spreker beoogen. Is het spreker ontsnapt, dat de maatregel in elk geval een maatregel voor de toekomst is en dat alleen het bekend worden van de zekerheid dat dergelijke maatregel zal genomen worden, voldoende is om den gewenschten invloed op de werving uit te oefenen Het besluit, waarvan ik sprak, is niet naar Indië gezonden om consideratie en advies over het beginselmaar over de détails en de uitvoering. Eeeds maanden geleden was het bij mijn Departement in bewerking en reeds ongeveer 6 weken geleden vond het zijn weg in de dagbladen. Ik leef in de hoop, dat hetgeen ook heden door de regeering is aangekondigd, gunstigen invloed op de werving zal uitoefenen. Dit is zeker dat, al was het besluit definitief vastgesteld, ik bezwaar zou maken om het voor 1 Januari 1877 in te voeren. Het gevolg zou anders kunnen zijndat wijdoor de toekomst van den militair te verbeterensoldatendie nu onder de wapenen zijnaanleiding gaven om den dienst te verlaten. De bedoeling is echter om al dadelijk het verhoogde cijfer van gagement toe te ken nen aan militairen, die na 20 jaren dienst de gelederen verlaten, maar om overigens den maatregel eerst met 1 Januari 1877 te doen werken. 342

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 349