357 en een Inlandsch fuselier onder een Inlandsch sergeant, op vijf en twintig passen daarachter eene kleine voorwacht onder een Europeesch sergeant, vijf en twintig passen daarachter Vs sectie Europeanen onder den 2en luitenant Ponstijnwaarbij zich gedurende den ge- heelen tocht de controleur Kroesen heeft opgehouden (bij de voor wacht waren twee koelies met schoppen en bijlen gevoegd); daarna de kapitein Adama Van Scheltema met den houwitser, die uit elkander genomen was, den mortier en tot dekking 1/2 sectie Europeanen. Vervolgens de 1° kolonne aan het hoofd, waarbij zich de Chef der expeditie en de assistent-resident van Siak en onderhoorig- heden bevonden, daarachter de 2e kolonne, vervolgens de reserve- artillerie, de ambulance en de koelies met vivres, waartusschen enkele manschappen marcheerdenachter bevond zich de 2e luitenant Maurenbrecher met cle helft zijner sectie en de pradjoerits van den Sultan. Na de Soengal of Belawan-rivier te hebben doorwaad, werd de kampong van dien naam doorgetrokken en vervolgens verder ge marcheerd. Om IOV2 uur bereikte de spits Tandjong Baleh; nauwelijks had zij de kleine hoogte, vóór de kampong gelegen, beklommen, of zij stuitte op eene vijandelijke bende, die, blijkbaar overvallen, na eenige geweerschoten de vlucht nam. De kleine en hoofdvoorwacht hadden zich met spoed vooruit begeven, en tirailleur opgesteld en den vijand, die langs twee wegen, waarvan een naar een groot ravijn leidde, gevlucht was, een snelvuur na gezonden. De houwitser, die gedragen werd (er was nog op geen ontmoe ting met den vijand gerekendom reden de patrouille van den kapitein Van Eersel rustig tot die kampong gemarcheerd had) werd met spoed ineengezet, met veel moeite gedeeltelijk alleen door de artilleristendaar de dwangarbeiders op het eerste geweervuur waren gaan liggenvervolgens de hoogte opgetrokkenin batterij gesteld en daaruit een kartetsschot gedaan. Twee malen werd nog geworpen op een huisdat links in het ravijn stond en waaruit stemmen werden vernomen. Ofschoon die worpen het doel niet troffenwerd het echter met spoed door de bewoners verlaten. De kolonnes waren intusschen ook op het plateau aangekomen en daar opgesteld.

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 364