In de bezettingen op die posten werden daarna, eenige wijzigingen gebracht. De expeditiekommandant meendesedert geene belangrijke tochten meer te moeten ondernemen, uithoofde van het groot aantal zieken, bijzonder onder de officieren en de koelies, en het invallen van den regentijd, waardoor de rivieren buiten hare oevers traden en de wegen schier onbegaanbaar werden. Na overleg met den assistent-resident van Siak werd dan ook de marine-landingsdivisie van de Marnix naar boord teruggezondenom dien bodem in staat te stellenden bevo len tocht naar het rijk Edie te volbrengen. De door de marine be zette punten werden nu aan afdeelingen van het leger toevertrouwd. De civile autoriteit, die evenmin als de Sultan-zelf goede en juiste berichten omtrent de plannen en sterkte des vijands bekomen konde, betrad op nieuw den weg der onderhandelingen, door bemiddeling van het hoofd van Soengal Sri di radja, omtrent wiens gezindheid men nogtans meermalen meende, reden tot achterdocht te hebben. De sultan was met den assistent-resident van gevoelendat het door den expeditiekommandant geopperd denkbeeldom een paar plaatsen hooger op in het binnenland te bezettenuit een politiek oogpunt geene aanbeveling verdiende; doch zij gaven in overweging, den loop der onderhandelingen af te wachten. Diensvolgens bepaalde de Overste Yon Hombracht zich tot hand having van het bezette terrein. Den lsten September werden de kapiteins Yan Eersel en Lucher, de luitenant Weijchardt, 10 Europeesche en 2 Inlandsche fuseliers, benevens 66 Bataviasche koelies wegens ziekte naar Laboean Deli gedirigeerd om zoo spoedig mogelijk met de Kapoeas naar Riouw te worden overgevoerd; terwijl tevens werd bepaald, dat de officier van gezondheid 2e klasse Cremer in het belang van de zieken en gewon den de reis zoude medemaken. Deuzelfden dag kreeg de expeditiekommandant bericht, dat eenige met geweren gewapende stroopers in de kampong Labang waren ge drongen en een chinees van zijn geld hadden beroofd. Een derwaarts uitgezonden patrouille keerde onverrichter zake terug dat zelfde was het geval met eene van Arendsberg gezonden patrouil le, in welks omtrek mede stroopers waren gezien. Yoorts werd nog de tijding ontvangen dat een 50- a 6Otal Ba takkers uit den bovenlanden naar beneden op marsch waren, en daar op in den avond van den September een detachement van 20 369

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 376