374 met den 2eu luitenant Götz en 51 bajonnetten den volgenden mor gen eene verkenning naar Sembahé moest doen. Wijders werd bepaald, dat dan tevens een detachement van 2 offi cierende luitenants Van der Veen en Kroesen en 13 bajonnet ten ter versterking zou gezonden worden naar Tandjong Baleh, waar de kapitein Kroesbeek zich reeds met een gedeelte der 2e kompag- nie van het 11e bataillon bevond. Genoemd kapitein 'had reeds den 22sten September eene kleine verkenning naar de zijde van Lao-margo doen uitvoeren, en daarop 50 man versterking gevraagd om tegen die plaats te kunnen opruk ken. Aan zijn verzoek had men echter wegens de geringe beschik bare macht niet kunnen voldoen. Nu ontving kapitein Kroesbeek het bevel om, zoodra mogelijk na aankomst van deze troepenmacht, naar de vijandelijke stelling te Lao- margo op te rukken, die te nemen en daarna te bezetten; mocht de beschikbare macht daartoe niet voldoende zijn, dan behoorde hij te handelen zooals hem uoodig voorkwam. De luitenant Röpke, in den morgen van den 26sten September op verkenning naar Sembahé vertrokken, keerde terug met het bericht, dat hij een gedeelte van den weg versperd had gevonden, maar overigens niets bijzonders had ontmoet. In overeenstemming met den hem gegeven last rukte de kapitein Kroesbeek met 3 officieren -de 1° luitenants Van Der Veen en Prager en de 2e luitenant Soeterikeu 140 onderofficieren en minderen der infanterie, den 2™ luitenant der artillerie Moreau met een houwitser en 11 bedieningsmanschappen, benevens den officier van gezondheid 2e klasse Crerner met eenig hospitaalpersoneel, den 27»'™ September des morgens ten 4 ure van Tandjong Baleh naar Lao- margo op. Hij verdeelde zijne macht in twee koionnes. De le kolonne onder bevel van den 1^ luitenant Van Der Veen wien de luitenant Soeterik toegevoegd was,70 man benevens eenig hospitaalpersoneel sterk, zoude eene omtrekkende beweging maken en de versterking in den rug aanvallen. De tweede kolonne, met de overige officieren en manschappen, onder Deze officier, van het Nederlandsche leger gedetacheerd, was, ter vervanging van den gesneuvelden luitenant Logeman, van het 4e bij het expeditionaire 11e batail lon overgeplaatst.

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 381