394. zonder den expeditiekommandant nu of vroeger over hunne zaken gesproken te hebben, naar Tandjong Balehwaar zij verzocht hadden den nacht te mogen blijven. Den daarop volgenden dag kwamen zij bij den resident te Arends- bercdie hun aanzeide dat zij den Gouverneur Generaal te Batav,a vergiffenis moesten vragen en zich aan boord .noesten begeven van Z M. stoomschip //Den Briel" om daarmede naar Eiouw te vertrek ken. De resident zond hiervan bericht aan den expeditiekommandant, die daarop den 28®° October van Soengei-Behilan naar Tandjong Baleh en den volgenden dag naar Soengal vertrok, waar bepaald werd dat de bezetting te Lao Potah al dadelijk zou worden ingetrokken terwijl Namonarassie, Lao-margo en Tandjong-Baleh (de laatste plaats echter nog slechts korten tijd) voorloopig bezet zouden worden door troepen van het 9e Bataillon. De expeditiekommandant had namelijk, daar het verzet met de onderwerping der datoe's feitelijk geëindigd was, voorgesteld het expeditionaire lle Bataillon, alle artillerie met vuurmonden, 2 offi cieren van gezondheid en eenig ambulancepersoneel, en den staf naar Batavia en Muntok te doen terugkeeren, en wilde in verband hier mede deze troepen langzamerhand te Laboean Deli concentreeren. Met het voorstel tot terugzending van die troepenmacht had hij tevens in overweging gegeven, het expeditionaire 9® Bataillon, eenig administratief en hospitaalpersoneeï, allen onder de bevelen van den kapitein der infanterie H. M. A. J. J. Voigt, voorloopig nog aan te houdeu tot de rust geconsolideerd was. Een groot deel der voor vertrek aangewezen troepen werden nu al dadelijk op Laboean Deli gedirigeerd. Zr. Ms. stoomschip Den Briel vertrok den 4®° November naar Eiouw, overvoerende den resident, de nog in het Delische aanwezige officieren en minderen van het gar nizoen van Tandjong Pinang, zoomede de hoofden des opstands, de datoes Dalil en KetjilSoelong Barat en 4 volgelingen. In den avond van den 4®° November kwam ter reede Deli het stoomschip //Koningin Sophia", blijkens een door den kommandant van dien bodem medegebracht telegram bestemd, om de door den expe ditiekommandant niet langer in het Delische noodig geachte officieren en minderen naar Batavia over te brengen, kunnende de majoor Van Stuwe te Muntok worden afgezet.

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 401