401 minderde prijzen, bij den uitgever Dumaine te krijgen zijn en met vrucht geraadpleegd kunnen worden. Opdat dit tijdschrift niet alleen een bibliografisch belang hebbe, zal het eveneens elke maand een vel of zestien bladzijden herdruk van de beste militaire geschriften, die bijna niet meer te hoop zijn bevatten. De eerste verhandeling dezer rubriek is die van den Ge neraal Bourcet over de Militaire Verkenningen. De Indische krijgers hebben meer belang bij de lessen, te putten uit oorlogen in Algerië, Mexiko, Britsch-Indië, enz., dan bij de ver halen van MetzSedan, enz. Daarom wil ik, aan de hand van het Journal, hunne aandacht vestigen op het boek: Expedition du Mexique1861 1867. Récit politique 'et militaire par G.Niox capitaine <T et ai-major. In 8°, 770 pages, avec atlas, Prix fr. ]5' "De geschiedenis, die hare eerste berichten put uit de geschriften der tijdgenooten," zegt de kapitein Niox//verlangt van hen, als waarborg van oprechtheid, dat zij zich zeiven vergeten om de feiten te laten spreken." Nooit was dit beginsel noodzakelijker dan voor het werk, dat ons bezig houdt. Men weet, hoe impopulair de tocht naar Mexiko in Frankrijk was, welke verbazing hij in den aanvang veroorzaakte, weke bezorgdheid de lotswisselingen er van volgde tot het smarte lijk drama, dat er het gevolg en de ontknooping van was. De groot ste voorzichtigheid was dus den schrijver opgelegd, zoo hij zijne rol van onpartijdig historicus wilde vervullen; tusschen de lofrede en het schotschrift is de weg soms eng; men volgt hem niet altijd zonder naar de eene of de andere zijde over te hellen; toch zijn al de klip pen met zeldzaam geluk vermeden geworden, en onder den kouden stijl, die zich voor dit verhaal opdrong, voelt men niettemin eene ontroering van vaderlandsliefde en krijgsmanseer, die zich onweer staanbaar van den lezer meester maakt- De oorlogsfeiten en de politieke gebeurtenissen zijn zoo innig aan elkander verbonden, zij doordringen elkander zoo geheel, dat het onmooglijk geweest ware van de verrichtingen der armee te spreken zonder te zeggen, welke politieke toestand er de oorzaak of het gevolg van was. Men moest dus openhartig, welke ook de moeilijkheden wa ren, de vrij duistere studie van de diplomatische handelingen onder nemen; dit was bovendien het eenige middel om aan het verhaal van de krijgsbewegingen leven en belang bij te zetten. Dat is de taak, die de schrijver zich voorgesteld heeft, door in officiëele brieven en' 20

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 408