andere beseheiden de gegevens voor de waarheid op te sporenwelke het hem gelukt is met veel onpartijdigheid samen te voegen. De krijgstocht, slechts met eenige duizenden manschappen aange vangen, nam een aanmerkelijken omvang aan, ten gevolge van een eersten tegenspoed en van rampzalige politieke hartstochten. Frankrijk had bijna veertigduizend man verstrooid over het Mexi- kaansche grondgebied, zonder de vloten der twee oceanen te rekenen, en gedurende dit geheele tijdperk werd zijne vrijheid van handelen in Europa om zoo te zeggen verlamdde kanonnendonder van Sa- dowa deed het den Eranschen pijnlijk gevoelen. Het is dus onmo gelijk het gewicht te miskennendat deze onderneming geroepen is te leggen in de geschiedenis van onzen tijd. Het werk van den heer Niox komt zeer van pas een helder licht werpen op nog zeer weinig bekende feiten. Toen de admiraal Jurien de la Gravière uit Frankrijk vertrok om zich te voegen bij de Engelsche en Spaansche strijdkrachten, waar mede hij vereenigd tegen Mexiko moest optreden, nam hij, om zoo te zeggen, slechts een geleide voor zijne vlag mede: een bataljon Zouaveueen peloton Afrikaansche jagers, eenige compagniën zee- infanterie en nog artilleristen uit de overzeesche bezittingen in de Antillenwien de .kanonnen eerst nagezonden werden verscheidene weken na hunne aankomst te Yera-Cruz. Toen de generaal Santa- Anna, de veteraan der Mexikaansche onafhankelijkheids-oorlogen, te Havannah de aldus uitgeruste en georganiseerde troepen zag voorbij trekken, vroeg hij, of men in Europa geloofde, dat de Mexikanen nog gewapend waren met pijlen en knuppels. De wanorde, die bij de samenstelling van het expeditionaire korps had geheerscht, was slechts het verzwakte beeld van verwarring in de denkbeelden, te midden waar van de admiraal verplicht zou zijn weg te zoeken om de eer en de waardigheid van Frankrijk te beveiligen. Reeds in den beginne openbaarde zich bedenkelijk verschil van gevoelen tusschen de ver bondene gevolmachtigden. Ondanks deze oneenighedendie van dag tot dag scherper uitkwamen, kon de admiraal door zijne verhe vene begrippen en zijn ridderlijk karakter de goede verstandhou ding met de Britsche en Spaansche Commissarissen bewaren tot het oogeublik, waarop de voorschriften van zijn gouvernement hem dwongen het verbond te verbreken en eene onafhankelijke politieke gedragslijn te volgen. Hij gaf in deze omstandigheid een zeldzaam voorbeeld van belangeloosheid, door persoonlijk de verantwoordelijkheid voor eene 402

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 409