33 Voorts zijn die vuurwapenen uitgereikt aan de beide detachemen ten uit de Vorstenlanden, die de expeditie tegen Atjeh bijwoonden, benevens aan 't vaste kader en aan de élèves der militaire school te Meester-Cornelis. De uoodige bevelen zijn reeds gegeven om ook 5 compagniën op Gelebes daarvan te voorzien. De voor de patroonfabriek te Soerabaja (zie vorig verslag) ver- eischte machinerien en het verdere materieel zijn te Soerabaja aan gebracht. Van het voor de Nederl. cavalerie aangenomen model revolver pistool zijn, in het laatst van 1873, drie stuks met een voorraad scherpe patronen verzonden, met gebruiksaanwijzing. Deze pistolen zijn bij de geweermakersschool te Meester-Cornelis voorloopig be proefd en daarna een tweetal daarvan voor eene afdoende beoordee ling in gebruik gegeven bij het regiment Oost-Indische cavalerie en bij de veld- en bergbatterij. Overeenkomstig het te kennen gegeven verlangenom de cavalerie te voorzien van een sabel van geringer lengte, minder gewicht en meer kromming dan de tegenwoordige en voornamelijk geschikt om te houwen, is een honderdtal sabels, naar een aangewezen model, vervaardigd en verzonden om bij de bereden wapens te worden be proefd. Geschut. De uitgezonden getrokken bronzen kanonnen van 8 c. m. hebben zeer goed voldaan. Twee van de vier in Indië aangebrachte mitrailleurs (stelsel Mon- tigny, kaliber Beaumont-geweer) zijn op het schietterrein te Tjika- rang beproefd en daarna aan het expeditiecorps tegen Atjeh toege voegd aangezien gebleken is dat daarvan goede diensten verwacht kunnen worden tot bewapening van een defensief bivouac of tot het bestrijken van een acces, dan wei tot bewapening van eene versterkte positie binnen 's lands. Naar aanleiding van een voorstel van de Indische Regeering zullen weldra, ter vergelijking met het op Java aanwezige geschut van hetzelfde kaliber, worden uitgezonden: 1°. twee getrokken veldkanonnen van 8 c. m. Oostenrijksch model 2°. twee bronzen achterlaad-kanonnen van 7,5 c. m. Italiaansch model, met bijbehoorende affuitenbeide soorten van geschut vergezeld van zooveel munitie, als noodig is om een model te hebben voor den aanmaak van hetgeen voor de te nemen proeven vereischt wordt.

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 40