403 breuk op zich te nemen die hij niet goedkeurdeen waarvan hij het gewicht noch de gevaren miskende. Kort daarna verliet hij Mexiko, het opperbevel over de troepen aan den generaal de Lorencez latendedie pas was aangekomen met eene brigade van de drie wapens, en het staatkundig beleid overgevende in handen van den heer de Saligny, gezant van Frankrijk en een der voornaamste drijvers van de Fransche tusscbenkomst. De nederlaag, door de Franschen geleden voor Puebla op den o^en Mei 1862, toonde zelfs aan de minst helderzienden, hoe wijs zijn raad geweest was en in welke begoocheling het Fransche gouverne ment was gehouden geworden. Aanzienlijke versterkingen (een twintig duizend man) werden met den generaal Forey gezonden om het prestige van de vlag te her stellen; verscheidene maanden gingen voorbij met het oprichten van magazijnen en het organiseeren van eene veilige gemeenschap met de zee. Eerst een jaar na de vruchtelooze poging van den generaal Lorencez werd de aanval op Puebla hervaten de Fransche troepen trokken binnen de vesting. De bescheiden, door den kapitein Niox medegedeeldbewijzendat de Fransche regeering zich op dat oogenblik rekenschap begon te geven van de moeilijkheden, die de stichting van een Mexikaansch keizerrijk met den Aartshertog Maximiliaan van Oostenrijk zou on dervinden een droomdoor keizer Napoleon III gekoesterd en die in verband stond met eenige onbepaalde denkbeelden van wedergeboorte der Latijusche rassen en van Amerikaansch evenwicht. Eene depêche van den minister van buitenlaudsche zaken schreef den generaal Fo rey voor, te trachten te onderhandelen met een militairen chef, Jua rez uitgezonderd, en zoo spoedig mogelijk Frankrijk van de zaak los te maken. Ongelukkigerwijs was, toen dit voorschrift, te laat afgezon den, in Mexiko kwam, het keizerrijk reeds uitgeroepen geworden door eene vergadering van aanzienlijken, welker leden gekozen waren ge worden door den heer de Saligny. Men was onherroepelijk gebonden en gedurende drie jaren zal men het expeditionaire korps zich zien wijden aan het onvruchtbare en ondankbare werk der bevestiging van een bewind, dat niet beantwoordde aan de gevoelens van het werk zaamste en geestkrachtigste deel der Mexikaausche bevolking. De generaal Bazaine had den generaal Forey in het opperbevel vervangen; hij doorliep de provinciën van het binnenland, haalde de verklaringen op van zeker getal personen, die meer of min oprechte

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 410