404 ingenomenheid met een keizerrijk toondenen de aartshertog Maxi- miliaan besloot het avontuur te wagen. //Goed, minzaam, schran der, toegerust met kennis, eene groote bekoring op allen, die hem naderden, uitoefenende, miste hij de vastberadenheid en de wils kracht om een zoo moeilijken toestand te boven te komen. De geschiedenis zijner regeering van eenige jarenzoo men dezen naam mag geven aan eene soort van minderjarigheid onder de strenge voogdij van een maarschalk van Drankrijkbiedt slechts eeue reeks van edel moedige pogingen en smartelijke ontgoochelingen aan. Yrijzinnig in zijn streven, slaagde hij er niet in de vrijzinnigen voor zich te winnen; oprecht katholiek, vervreemdde hij toch de geestelijkheid van zich; welgezind jegens Frankrijk en het Dransche leger, was zijn verhouding tot den opperbevelhebber meestal gedwongen en droeg zij den stem pel van wederzijdsche- vijandschap. Hij geloofde steeds aan eene wel willende stemming der Vereenigde Staten, en het kabinet van Was hington jaagde zijn ondergang na met eene hardheid, waardoor Drank rijks eigenliefde meer dan eens gekwetst werdeindelijk, hij hield niet op Juarez de hand toe te reiken en hem, met het oog op Mexiko's geluk en grootheid tot eene onmooglijke verzoening uit te noodigen, en Juarez deed hem meedoogenloos doodschieten, toen hij hem in zijne macht had." i/De keizerin Charlotte, eene vrouw van een verheven geest, van eene groote zedelijke kracht en van een sterk karakter", had moedig- aandeel genomen in den arbeid van den keizer. Toe het duidelijk werd, dat het Dransche gouvernement onder den drang der Vereenigde Staten, zijne troepen zou terug roepen, aarzelde zij niet naar Eu ropa te vertrekken, om te trachten door eene laatste poging zijn troon te redden. De aandoening en de strijd verbrijzelden haar en doofden haren zoo merkwaardigen geest uit. Ziedaar in groote trekken de schets van die vijf jarenoverigens zoo vol van de verrichtingen der Dransche koloirnes die Mexiko in alle richtingen doorkruisten. De troepen, //verbrokkeld tot tallooze detachementen en kleine kolonnes, waarvan de sterkte zelden 1500 tot 2000 man te boven ging, zochten overal den vijand op, hem rust noch duur latende. De soldaten waren gehard tegen vermoeienis, krachtig, vol liefde voor hunne zaak; met zulke bestanddeeleu kon men alles wagen. Bijna elke dag werd gekenmerkt door een treffen, en in vele gevechten, waarvan de opsomming te lang zou zijn, voegden zij eene roemrijke bladzijde bij de krijgsgeschiedenis van ons land. Laat ons zulke herinneringen niet verloren laten gaanzij zullen

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 411