405 in de toekomst de bouwstof zijn voor ons nationaal heldendicht.1 (Ongeneeslijke FranschenMaar zij staan niet alleen. R.) Het werk van den kapitein Niox, dat zich aanbeveelt door matigheid in oordeelvellingen en eenvoud van stijl, komt alzoo eene natuurlijke plaats innemen naast de beste Fransche werken over krijgsgeschie denis. Bene groote kaart van Mexikomet behulp van onuitgegeven bescheiden saamgesteldis bij het boekdeel gevoegd en maakt het vollediger. Het onthaal, door het publiek, zonder onderscheid van partij, bereid aan een werkdat zooveel vat kon geven aan politieken harts tocht, heeft den schrijver reeds beloond voor zijne zware inspanning. Onder de in December 1874 uitgegevene militaire werken vermeldt het Journal eene Talctik der InfanterieCavallerie unci Artillerie van den Zwitserschen Majoor von Elgger, wiens strategie aan de lezers van het Indische Militair Tijdschrift reeds door een hoofd stuk over den bergoorlog gedeeltelijk bekend is; verder: Expedition des armées frangaises en Chine1857 1860. Nouvelle Edition ook nog Wood, the Ashanti Expedition of 1873 74. In 1873 74 verscheen ook, volgens het JournalDerrien Weil, La section militaire a'V exposition de Vienne, (Tapres des documents f rangais et êtrangers. 16 Francs. Verder: Le service en campagnepar le major dl Elgger; Le ge neral de Lamoricieresa vie militairepolitique et religieuse, avec cartespar Keller. 13 Francs. Daarna volgt een overzicht der drie jongste jaargangen van het journal des sciences militaires. Uit die beredeneerde inhoudsopgaaf zal ik nu gaan putten. In het opstel La fortification passagcre dans les guerres actuelles begint de schrijver Viollet-le-Duc met te betoogendat elk volkvolgens zijnen aardhet verdedigingsstelsel toepast, dat het best voegt aan zijn temperament. Tot voorbeeld nemende de tijdelijke versterkingen, door de Duitsche legers om Parijs opgeworpenzegt hij dat deze soort van werken niets zou deugen voor de Fransche troepen. Tegenover de talrijke legers, te genwoordig in beweging gesteld, schijnen de vestingen niet meer zooveel gewicht in de schaal te leggen als vroeger. Van het oogen- blik, dat de vijand den vaderlandschen bodem overstroomt, zijn de volken, die hunne onafhanklijkheid willen bewaren, verplicht terug te keeren tot de middelenin alle tijden gebezigd om aan dien stroom

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 412