408 Dit is niet het eenige artikelwaarin de medewerker van het Jour nal des Sciences militaires afwijkt van algemeen aangenomen mee ningen. Zoo spaart hij de kritiek niet aan het algemeen zeer gunstig opgenomen werk van Brialmont: La fortification a fossés secs. Zijne polemiek daarover met den kapitein Lasserre vormt vier leerrijke ar tikelen. (Is als brochure herdrukt). In Les places fortes et les camps retranchés drukt de generaal Crouzat de meening uit, dat, bij de groote legers, door de volken van den nieuweren tijd in beweging gebrachtde sterkte van een land gezocht moet worden in zijne bosschen en bergen, maar vooral in den moed van een goed volksleger, dat goed uitgerust en goed onderwezen is. Bewijsde krijgsgebeurtenissen der negentiende eeuw. Besluit: //Laat ons zeer weinig vestingen hebben. Wat men ook doe, die versterkte plaatsen zullen het of in het geheel niet, of slechts korten tijd tegen het nieuwere geschut uithouden, of zij zullen in gesloten en nutteloos gemaakt worden. Zij zullen dan slechts gediend hebben om levende strijdkrachten bewegingloos te maken of den aan valler krijgsgevangenenwapenen en ander materieel tot belegering van de nog niet overgegevene sterkten te leveren, en steunpunten tot behoud van zijne veroveringen." In het opstel Lu service médical dans les corps de troupe en temps de guerre zegt Dr. M., dat de organisatie van den geneeskundigen dienst bij de troepenkorpsen in oorlogstijd tal van gebreken vertoont, die aldus kunnen worden saamgevat1°. onvoldoend aantal artsen 2°. gemis van helpers8°. gemis van vervoermiddelen bij het korps zelf en ongenoegzaamheid van die, waarover de ambulance beschikt. Hij meent, dat de twee laatste hinderpalen zullen worden wegge ruimd door de aanstelling van regimentsziekenoppassersbelast met de taak, de gedurende het gevecht gekwetsten op te nemen en nader bij de. ambulance te brengen, terwijl zij de bewegingen van de korp sen blijven volgen. Dr. Morache verlengt in Etudes hygiéniques sur le vétement et l equipement du soldat, dat het gewicht, door den infanterist te velde gedragen, beperkt worde tot 25,912 kilogram, dus 2,3 kilogram min der dan de Pruisische soldaat te dragen heeft. In Eexpédition dans les Beni-Menacer geeft de kolonel Philibert het verhaal van den opstand in Algerië in 187071. Daarin ver wijt hij aan de Pranschen den koopmansgeest, waarin de Franschen zijn vervallen. //Elke vermoeienis is gezond voor den soldaat, elke

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 415