411 Hodsou den stoet stil staan, doet aan de omstanders de namen, de rangen en misdaden der gevangenen kennen, daarna bestijgt hij den wagen, beveelt den prinsen zich de borst te ontblooten en schiet den een na den ander met zijn revolver dood. //In mijn geheele leven", schrijft Mac Dowel, //had ik den dood niet zoo van nabij gezienwij waren met ons zessenzij meer dan zesduizend de Yalbezen is twintig jaren lang consul te Kalkutta geweest en heeft de meeste Britsche helden onder de bedwingers van den opstand persoonlijk gekend. Alleen verwijt het Journal de Geneve hem, dat hij het protestan tisme van Havelock en andere Engelschen niet begrijpt. Zoo hij werkelijk aan dergelijk wanbegrip mank gaat, zal hem dit door de lezers van het Militair Tijdschrift wei worden vergeven. Maar het wordt tijd de reeds te lange aankondiging van het Jour nal de la libraire militaire te eindigen. R. 18 Juni1875. Men leest in een opstel van den heer A. Vernier: Wij juichen van ganscher harte de pogingen toe, door schrandere officieren aangewend om in de hoogere rangen van ons leger den lust tot studie en wetenschappelijke kennis te bevorderen. Niet, dat het ons leger ooit ontbroken heeft aan kundige officieren, die voor de toekomst zorgden en er op bedacht waren de werkzaamheden en de ontdekkingen van den vreemdeling te doen dienen tot voordeel van hun land en van hun wapenmaar het wetenschappelijke streven werd vroeger eerder ontmoedigd dan aangemoedigd. Men meende genoeg gedaan te hebben door in de archieven de memoriën te begraven, ge vloeid uit de pen van de meest bevoegde officieren; men vreesde de manie der technische mannen, en men had zich een officiers-ideaal gevormd, dat niet veel gemeen had met types als Von Moltke of on zen Vauban. Het behoorde tot den goeden smaak den draak teste ken met de arbeidzame officierendie uit de Polytechnische School gekomen waren, te spotten met formules, met den geest van metho- Manuel 'pratique militaire des chemins de fer, par M. JElie Issalenecapitaine dy in fanterie.

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 418