412 de, toegepast op den oorlog en op de organisatie der legers. Wij hebben die dwalingen eenigszins duur geboet; wij zijn verplicht te gelooven aan wetenschappelijke krijgvoering. De hooge strategische beschouwingen, die het geliefde thema zijn van een Napoleon, van een Jomini, van een Clausewitz of van een Von Moltke, waren na genoeg het eenige terreinwaarop vroeger de verbeelding geoefend werd van diegenen onzer generaals, die ijver en eerzucht hadden, maar beneden die studiën, van het hoogste gewicht, zijn er eene menigte andere, niet alleen van belang voor den opperbevelhebber, maar van aanhoudend en algemeen nut. Er is in den oorlog een zedelijk element, dat hetzelfde blijft in alle tijdenook in het tooneel van den oorlogbestaande uit den den grond met zijne rivieren en bergen, is er iets onveranderlijks; maar er zijn elementendie aanhoudend afwisselenin het aantal en de wijze van organisatie der troepen, in hunne wapening, in de wijze en snelheid van vervoer, in de gemakkelijkheid der gemeenschap, in de zedenin de stoffelijke hulpbronnen aan levensmiddelenaan klee ding, aan munitie, in de sterfte, en te velde in den duur der oorlogen enz. De grondwetten der strategie en zelfs der taktiek zijn weinig veranderdmaar de van deze wetten te maken toepassingen verande ren om zoo te zeggen gestadig. De wetenschappelijke methode schrijft voor zooveel vraagstukken aan te pakken, niet gezamenlijk, maar één voor één. Ziehier, bij voorbeeld, een klein Handboek van den heer Issalèue, waarin men zich ten doel gesteld heeft, uit een geheel praktisch oogpunt het vraag stuk der spoorwegen te velde op te lossen. Het is hier niet te doen om strategieer zou een geheel boek te maken zijn over dit onder werp men zoude aantoouengegeven zijnde de gesteldheid van een land, zijne geologie, de richting zijner dalen, de ligging zijner voor naamste steden welk spoorwegnet zich het best zou leenen tot zijue verdediging, en door welke vestingen men dit net zoude behoo- ren te ondersteunen; welke lijnen en welk station-stelsel de meest aanbevelenswaardige zouden zijnhoe men snel de troepen kan sa mentrekken aan de grens; hoe men het best de ophoopingen zou ver mijden die soms van de spoorwegen eene baan van buitengewone langzaamheid maken. De schrijver van het Handboek heeft niet de vraagstukken behandelddie de strategie rakenhij neemt het net zoo als het is; hij beschrijft zeer uitvoerig de baau, hij geeft een al gemeen denkbeeld van het materieel voor de trekking; zonder te tre-

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 419