413 den in bijzonderheden, die voor militairen geen nut hebben, zet hij de verschillende werkzaamheden uiteen, vereischt om eene baan aan te leggen, wat in den oorlog noodig kan worden. Een gewichtig hoofdstuk wordt gewijd aan het buiten dienst stellen en het herstellen van de spoorwegen en van hun materieel. Er is methode noodig, zelfs in het vernielen, want men moet nooit iets doelloos vernielen, en als men vernielt, moet men het ernstig doen maar niet zóó, dat het in een1 oogenblik kan worden hersteld. Twaalf geoefende mannen kunnen in vier uren meer dan honderd vijftig strek kende meters baan geheel vernielenmen moet den weg met den schop oneflen maken, de bouten doen springen, de lasschen wegne men de rails of spoorstaven opnemenze uit de kussens of schoenen los maken, de dwarsliggers wegnemen. Men heeft gedurende den jongsten krijg nooit gebruik gemaakt van een middel, dat in Amerika dikwerf is gebezigd geworden ge durende den burgeroorlog. Het bestond in het aanleggen van groote vuren met behulp van de opgestapelde dwarsliggers, en in het zoodanig schikken van de spoorstavendat zijééns verhit, krom trokken door haar eigen gewdcht en ten eenemale ongeschikt werden voor eenigen dienst. Geheele mijlen spoorbaan zijn op die wijze vernield geworden, zonder dat men ze op andere wijze kon herstellen dan door nieuwe spoorstaven aan te voeren. Wat de groote kunstwerken betreft, de bruggen van gehouwen steen, van geslagen ijzer, de viaducten, tunnelsalles moet vooraf voor de vernieling worden ingericht. Ook moet men vastberaden alle verantwoordelijkheid op zich durven nemen en niet, bij voorbeeld, gelijk men in den jongsten oorlog gedaan heeft, mijnkamers, die geheel gereed gemaakt waren, zoo als die in den grooten tunnel der Vogezenongebruikt laten. Zoo deze tunnel voor de Duitschers on begaanbaar was gemaakt geworden, zoude hun vervoer op hunne ge wichtigste gemeenschapslijn eene zeer aanmerkelijke vertraging hebben ondergaan. De vernieling van de bruggen is niet zulk eene gemak kelijke zaak als men meent, en het is dikwijls gebeurd, dat de aan gerichte schade in zeer weinig tijds hersteld is kunnen worden. Met het dynamiet zal men vermoedelijk in het vervolg deze vernielingen met groote snelheid en op zeer doeltreffende wijze tot stand kunnen brengen. Een geheel hoofdstuk is gewijd aan het besturen van de machines of stoomwagens. De voorafgaande kennis van het rollend

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 420