414 materiëel der spoorwegen is uoodig om een dienst van machinisten en stokers te kunnen improviseeren. Zoo men dit materiëel wil vernielenheeft men slechts de keuze van de middelenmen kan de locomotieven tot springens stoken of twee locomotieven tegen elkander doen loopen, de voedings-toe- stelleu onbruikbaar makenwat slechts eenige hamerslagen vereischt de cilinders beschadigende vlampijpen doorborende veiligheids kleppen en de koppelstangen wegnemen. Wat de baan aangaat, men moet de wissels verbrijzelen, de hefboomen, waarmede zij bestuurd wordenwegnemende waterkranen slechtende voedingskommen doen springende stations en de locomotief-loodsen verbranden. De etape-officieren moeten op de hoogte zijn van alleswat de baan en de machines betreft. Uit het militaire oogpunt zal men nimmer den dienst der baandien der trekking en dien der exploitatie streng kunnen afscheidenen de officieren zullen ze dikwijls in ééne hand moeten hebben. Yolgens den heer Issalène zal men, als men kan, aan de groote Maatschappijen de hoofdbeambten de ingenieurs en afdeelings-chefs moeten vragen, hen onder de bevelen van de etapen-commandanten stellende. Men zal bij de koppen der lijnen, in de nabijheid van den vijand, eenige genie-officieren plaatsen. De troepen van alle wapenen zullen tijdelijk worden aangewend voor de eenvoudigste en den meesten spoed vereischende werkzaamheden; het burgerlijke element, ofschoon ondergeschikt blijvende aan het militaire gezag, zal altijd op ruimen schaal moeten worden gebezigd. De requisitie zal dikwerf arbeiders .in toereikend aantal leveren: aardewerkers, timmerlieden, smeden en metselaars. Talrijke kaders, saamgesteld uit ingenieurs, die nog krachtens de wet aan den krijgsdienst onderworpen zijn, zullen kunnen worden aangevuld door ingenieurs, die de staat oproept. Zij zullen opdrachten krijgen en gedurende den oorlog geassimileerd zijn aan de officieren. Zij zouden onderofficieren of korporaals onder hunne bevelen hebben, gekozen onder de werklieden van het leger en overgeplaatst bij het reserve-leger of hét territoriale. Deze mindere kaders zouden de werkzaamheden verrichten van meesterknechts, van hoofden eener werk plaats van opzichters bij de aardverzettingen. Alleen in vredestijd kan men dit hulpkorps goed regelen. Deze troepen werklieden zouden een deel van het leger uitmaken, en hunne plaats zou vooral zijn bij de uiteinden der lijnen, in de nabijheid

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 421