416 een waterpas vlak liggeD of slechts zeer flauwe hellingen hebben. Het gewicht van een regiment van 2400 man met de veld-bagage, de paarden der officieren en twee dagen levensmiddelen, bedraagt niet veel meer dan tweehonderdduizend kilogrammen. M. Wij ontleenen aan een Duitsch blad: In tegenstelling met een vroeger beoordeeld geschrift van ge neraal Wegenow. A.), dat uitsluitend het praktische gezichtspunt in het oog houdt en er naar streeft de behaalde uitkomsten te regle menteeren, volgt de arbeid van Laymann meer den weg van histo risch nadenken en zoekt de wel is waar niet nieuwe, maar systema tisch ontwikkelde en goed geformuleerde zienswijzen minder door deductie dan door voorbeelden ingang te doen vinden. Ook dit ge schrift komt overigens hierop neer, dat tegenwoordig, nu ieder in dividu veel meer dan vroeger in het gevecht op zich zeiven staat, alle vormendie daarin voorkomen meer dan vroegerdoor steeds terugkeerende oefeningen, den man begrijpelijk, gemeenzaam en tot eene tweede natuur moeten gemaakt worden. Het eerste hoofdstuk spreekt over de zedelijke kracht in het vuurgevecht en bij den ba- jonnet-aanval. Elke troep gaat met zekere mate van zedelijke kracht in den strijdzij neemt door de indrukken steeds meer en meer af, de zucht tot zelfbehoud daarentegen neemt meer en meer toe, en zoo dra zij de overhand verkrijgt, vlucht de troep. Eene afdeeling solda ten moet niet beschouwd worden als eene rij boomstammen, waarvan men naar welgevallen vele kan omhouwen zonder nadeel voor de andere; zij is eerder te vergelijken met een huis, waarvan de vast heid lijdt met. eiken steen, die er uit genomen wordt. Volgens de Principien der Infanterie-Taktilc mit Ie- sonderer Rücksicht der durch die Vervoll- kommnung der Feuerwaffen in den Vorder- grund getretenen Fragen. Von Laymann, Haupman a la suite des 6en Pommerschen Infanterie-Regiments No. 49, Lehrer an der Kriegsschule zu Neisse. Berlin1874. E. S. Mittler und Sohn.

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 423