418 gunstige verhouding zou hemdie ze weet aan te brengen ongetwijfeld de overwinning verzekeren, want het infanterievuur heeft verreweg veel grooter deel aan de verliezen dan dat der artillerie. In 1866 ver loren de Oostenrijkers negentig ten honderd door het zünclnadel-ge weer, de Pruisen slechts vijf ten honderd door de zoo voortreffelijke Oostenrijksche artillerie en negen en zeventig ten honderd door ge weervuur. In den veldtocht van 1870 1871 verloren wij negentig ten honderd door de chassepots. Het vierde hoofdstuk maakt eene vergelijking tusscheu geslotene en verstrooide vechtorde. De geslotene vechtwijze heeft het voor deel van betere orde en aanvoeringvan het opbeuren van den moed bij den eigen troep en van grootere zedelijke uitwerking op den vij and. De voordeelen der verspreide vechtorde zijn geringer verliezen, grooter uitwerking van het vuur en vermeerdering der individueele diensten. Het vijfde hoofdstuk treedt in bijzonderheden omtrent de geslotene orde. Zij is de formatie voor alle troependie zich achter de vech tende linie bevinden. Om deze zooveel mooglijk voor verliezen te vrijwaren, moeten nooit meer troepen voorwaarts rukken dan onvoor waardelijk noodig isde geslotene lichamen moeten zijdelings-rug- waarts worden opgesteldom ze te onttrekken aan toevallige treffers van het terrein moet met de meeste zorg partij worden getrokken. Waar dit geene dekking aanbiedt, heeft men, inzonderheid op groote afstanden, minder verlies in linie dan in kolonne. Waar de vijand den troep niet in zijne diepte vermag te overzien, zullen altijd, ook in open terrein, kolonnes voordeelig zijn, en zoo veel mooglijk smalle. Zeer veel draagt tot het verminderen van de verliezen het splitsen van een troep in kleinere deelen bij, maar men moet liever eenige verliezen verdragen dan zich aan het gevaar bloot stellen den troep uit de hand te verliezen. Dit geldt inzonderheid bij beweging, bij gemakkelijk te overzien terrein, bij duisternis of bij mist. Uit de geslotene orde kan slechts op geslotene troepen of op zeer dichtevlak tegenoverstaande zwermen van scherpschutters geschoten worden. Voorwaarden voor het vuur van geslotene afdeelingen zijn alzoo: groote, niet te verwijderde doelwitten en het verborgen blijven van den troep tot op het afgeven van het eerste schoten voor de salvo's ook nog de mooglijkheid het commando te verstaan. Van daar hare buitengewone zeldzaamheid die de geslotene bajonnetaanval met haar deelt.

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 425