421 Het kleine geschrift van den hooggeschatten vervaardiger geeft aan het militaire publiek de uitkomsten van jarenlange praktische proeven te bestudeeren, waarvan enkele in den oorlog hare waarde hebben be wezen. In drie hoofdstukken wordt ontwikkeld: welke taktische ver anderingen de wapening der nieuwere legers heeft doen ontstaan, hoe zich daarnaar het nieuwere gevecht regelt', en op welke wijze onze opleiding en onze taktische vormeu en overleveringen daarnaar te wij zigen zijn. Het is voornamelijk de infauterie-taktiekwaarop zijne beschouwingen passen, en als de hoofduitkomsten mogen de volgende stellingen op den voorgrond geplaatst worden He verstrooide orde is de eenige gevechtsvorm voor de infanterie geworden. Het reeds op zeer groote afstanden hoogst werkzame artillerie vuur dwingt tot vroeger ontwikkeling of deployeeriug uit de renclez-vous- stelling of uit de marschkolonne. Eveneens dwingt de verre dracht van het infanteriegeweer tot ontplooiing van groote zwermen scherp schutters en tot het beginnen met het eigene vuur op tot dus verre ten eenemale ongewone afstanden. Meer dan ooit is onder de tegenwoordige omstandigheden de innige wisselwerking der drie wapenen noodig. De ontzettend opgevoerde werking vau de nieuwe schietwapenen verhoogt de waarde der kunstmatige dekkingen op het terrein en dwingt tot aanwending hiervanniet alleen in de zuiver verdedigende houding, maar ook in de aanvallende. Voor de aanvallende beweging laat zich het te doorschrijden ge- vechtsveld splitsen in drie zones. De eerste vangt aan met de sfeer der uitwerking van de vijandelijke artillerie (drie-duizend passen). Hier splitst zich de infanterie in kleine afdeelingen van compagniën of halve bataljons. Van terreindekkingen wordt zooveel mogelijk partij getrokken. De tweede zone, die van het zeer werkzame artillerievuur en van de toevallige treffers der vijandelijke infanterie (achttienhonderd tot achthonderd passen) brengt de volle ontwikkeling tot het gevecht» waarbij het hoofdzaak is zoo snel mogelijk en toch in goede orde voor- Las moderne gefecht und die Ausbildung der Truppen für dasselbe. Lin Beitrag zur allmahligen Lntioicklung der Taktik. Von Freiherr Von WechmarGeneral-Major und Brigade-Commandeur. Berlin, 1874. E. S. Mittler und So/m.

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 428