427 durende den tweeden Engelschen oorlog kwam het denkbeeld tot ver wezenlijking, om de landsoldaten door eigenlijke mariniers te doen vervangen; dat denkbeeld was niet nieuw en reeds in 1627 geop perd. Dertig jaren later in 1659 .deed de Raad van State aan H. H. M. de Staten-Generaal het voorstel, om een getal van minstens 6000 bootsgezellen in vasten dienst te nemen, die verplicht zouden zijn, ten allen tijde, hetzij te land of te water, den lande te dienen. Aan dat voorstel werd een ander toegevoegd, namelijk om een re giment of althans eenige kompagniën van de militie te land in de voornaamste zee- of handelsteden in bezetting te leggen en uitsluitend voor den dienst op de oorlogsschepen der Republiek te bestemmen. De bezwarenwelke zich tijdens den eersten Engelschen oorlog hadden voorgedaan in het bekomen van eene voldoende bemanning voor 's lands vloot, en de gebrekkige maatregel dien men later in praktijk bracht om haar zelfs'met gepreste ledelaars aan te vullen, de tweeslachtige bestemming der landsoldaten aan boord der schepen die zich niet alleen met het schietgeweer en in den wapenhandel moesten oefenen, zij tevens matrozendienst in de marsen en op het dek verrichten en de nieuwe en sprekende bewijzen voor de ongeschiktheid der land soldaten, ook gedurende dien oorlog, voor den zeedienst; dit alles bewoog den Raad van State, dat voorstel te doen. De aanneming van het tweeledige voorstel had ten gevolge kunnen hebben, dat de vloot bij het uitbreken van den tweeden Engelschen oorlog over een kern geoefende zeelieden en geschikte soldaten zou hebben te beschikken; zij vond evenwel tegenkanting, vooral van de zijde der admiraliteit van Amsterdam, een deskundig kollegie alzoo, dat kleingeestig ge noeg was, in de aanneming van het voorstel eene verkorting te zien van zijne rechten en vrijheden. De kwestie zelve kwam echter hier door niet in den doofpot, maar slechts in den papieren draaimolen; eene taktiek, die ook onze voorvaderlijke autoriteiten meesterlijk wis ten toe te passenwaar het gold de afdoening van belangrijke aan gelegenheden op de lange baan te schuiven, wanneer er periculen waren, dat er geld moest worden besteed. Zij werd kort voor het uitbre ken van den tweeden Engelschen oorlog op aandrang van de provincie Holland te berde gebrachtdoch stuitte wederom af op overwegingen van geldelijken aard. Maar het doel-, 's lands vloot van bekwaam bootsvolk en goede soldaten te voorzien, werd zonder de oprich ting van een vast korps zeelieden toch bereikt, door de bekrach tiging van het ontwerp tot in dienst stellingboven de formatie van

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 434