429 voorkoming van meer ongeregeldheden, dat op de schepen der vlag officieren de soldaten de marine door hunne eigene kapiteins en luitenants, en op de overige schepen van oorlog door luitenants zouden gekommandeerd wordenwaartoe de meest bekwame officieren der landmacht werden bestemd. Ter betere handhaving der krijgs tucht onder de mariniers aan boord der schepen en om voor eene richtige administratie van het regiment de marine te doen zorgen, werden twee kolonels en twee luitenaut-kolonels bij dit korps aan gesteld, die de zeetochten mede moesten maken; en, ten einde hun eene positie te geven tegenover de hoofdofficieren der marine, werden zij als adviseurs toegevoegd aan de afgevaardigden van H. H. M. op 's lands vloot. De provincie Hollandvoorgelicht door haren uitstekenden raad pensionaris J. De Witt, oordeelde deze verbeteringen niet voldoende. De ondervinding had het niet alleen bewezen, met hoevele bezwaren de verdeeling der mariniers over de verschillende kompagniën van het krijgsvolk te land plaats vond, maar tevens hoe nadeelig deze or ganisatie der zee-troepen voor den dienst was. De staten van Hol land besloten daaromdat de in hunne soldij staande mariniers af gedankt zouden worden en hiervoor zou worden opgericht een regi ment scheepssoldaten dat met zijne eigene officieren, in vaste kom pagniën verdeeld, e'én korps zou uitmaken. De kolonel, luitenant kolonel, majoor en overige officieren van het regiment waren ver plicht alle zeetochten bij te wonen en het kommando over hunne manschappen aan boord der schepen naar krijgsgebruik te voeren. Op zee zijnde, waren allen aan de krijgswetten van het scheepsvolk onderworpen en werden zij voor hoofdmisdaden door den grooten krijgsraad gevonnisd. Het marine-regiment van Holland was uitslui tend voor den zeedienst bestemd; de manschappen er van waren ge houden allerlei scheepswerk te verrichten. Werden de laatsten niet aan boord van de schepen ingedeeld, dan hielden zij garnizoen in aan zee gelegen plaatsen. Met het kommando van het korps werd de kolonel J. Van Genth belast, die zich eerst in deze betrek king en later als luitenant-admiraal een wel verdienden roem heeft verworven. In 1666 werd dit korps door Holland met 20 kompagniën vermeerderd en de sterkte der marine-troepen op twee regimenten gebracht. Zeeland en ^Friesland behielden de organisatie en sterkte van hunne m 1664 in dienst gestelde troupes de marine. In 1667 werd het

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 436