436 deze vloot werd opgedragen aan De Ruijter. Zoodra zij zee geko zen hadsplitst de vloot zich in twee deeleneen eskader wordt onder de bevelen van Tromp gesteld en het andere blijft onder de leiding van De Ruijter zeiven. Deze stevent vervolgens naar West- Indië met een landings-korps van 1996 landsoldaten en 1384 mari niers onder den kolonel Van Ut en hoveterwijl zich op het smaldeel van den admiraal Tromp tusschen de 3- a 4000 man landingstroepen bevonden, waarover de generaal Van Hoorn het kommando voerde. Van de 10000 man voetvolk, dat op de vloot ingescheept moest worden, ontbraken dus circa 3000 man, die men door het groot inkompleet bij het leger en andere omstandigheden niet bij elkander kon krijgen. Voor Martinique gekomen, besluit De Ruijter tot eene landing over te gaan. Een van de drie brigades, waarin het landingskorps verdeeld is, doet ter sterkte van 1000 man de landing. Desloepen en booten, die deze moeten overvoeren, vergaderen zich rond het admiraalschip. Op een gegeven sein gaan allen gelijktijdig in eene linie, onder bescherming van het geschut der schepen naar het strand en vallen onze landingstroepen de Eranschen aan, in weerwil van hun vuur, dat ons vele verliezen berokkent en van de slecht gekozen landingsplaats, waar, door het glibberige, steile en enge terrein, slechts vier man in front kunnen marcheeren. Die aanval is stoutmoedig want met al die bezwaren wordt de vijand door Van Utenhove in een nabijgelegen kreupelbosch teruggedreven, en wordt de weg gebaand voor de twee andere brigades van het landingskorps en de matrozen, die in aanzienlijk getal aan de onderneming deelnemen. Ook uit dat kreupelbosch wordt de vijand verdrevenmaar toen was het tot hiertoe en niet verder. Uit het bosch debouchee- rende, ontwaarden onze troepen eene door hooge palissaden en schanskorven verdedigde sterkte. Daartegen werd verscheidene malen storm geloopendoch te vergeefs. Dit is de voorbode van het mis lukken der onderneming die met eene onherstelbare verwarring onder het krijgsvolk en de gelande matrozen eindigt. Zoo men de geschie denis mag vertrouwenwerd die verwarring gemakkelijk gemaakt door het misbruik maken van sterken drank, waarvan men de ge lande troepen heeft verdacht gehouden. Bij zoo weinig orde, sloe gen de mariniers op de vlucht. De matrozendit ziendegeraken eveneens in wanorde en velen zoeken slechts een goed heenkomen. De kolonel Van Utenhove, twee luitenants-kolonels en vele officieren

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 443