437 waren gesneuveld, gewond of verdronken. Dit, gevoegd bij den toe- nemenden tegenstand der Eranschendeed alle kansen op het wel slagen der onderneming vervallen, en den volgenden dag had de inscheping der troepen onder den kolonel Yan Hoorn naar wensch plaats. De Ruijter zag van de onderneming af en keerde naar het vaderland terug. Tromp had meer geluk. Hij was langs de Eranscbe kust gezeild en had deze in rep en roer gebracht, door verschillende landingen te doen. Eerst tastte hij zonder veel tegenstand te ondervinden het ei land Belle-Isle aan, waarbij de landing plaats vond onder de leiding van den generaal Yan Hoorn. Na twee dagen toevens aldaar, en de onmogelijkheid inziende om het nog door de Eranschen sterk bezette kasteel of citadel te bemachtigenwerden de troepen weder inge scheept. Toen beproefde men eene landing op het eiland Noirmon- tiersdoch hier was de tegenstand heftiger en waren de bezwaren grooter dan op Belle-Isle. Doch Tromp, die in zijn wapenschild de spreuk Fortes creantur fortïbus voerde, kwam die bezwaren moedig te boven; het eiland werd met de citadel door den vijand ontruimd en drie weken door de vloot in bezit gehouden. In dat tijdsverloop blijft de zeemacht aktiefen laat Tromp een gedeelte van zijn eskader langs Erankrijks westkust stevenen. De ontsteltenis der Eranschen werd groot en men verwachtte in het land van den grooten over- heerscher, dat het kleine Nederland de wet wilde stellenniet anders dan eene landing op den vasten wal. Hier was het lichtpunt van De Witt's genie. Dat genie leefde voort, al was de schepper er van vermoord. De Ruijter en Tromp deden zich als de goede beheerders zijner nalatenschap kennen, en van het tijdvak tusschen Chatham en 1690 getuigt zelfs de Eransche geschiedschrijver, die de lotgevallen der Fransche mariniers navorscht, als hij van de époque de spletideur de la marine de Louis XIV gewaagtdat hare schepen //soutiennent avec honneur la lutte contre les deus plus redoutablespuissances maritimes de l'époque, la Hollande et l'Angleterre" Dan, de vloot en het landingskorps van Tromp waren te zwak om hemdie op hoogen toon de onderwerping der republiek had geëischt, eene gevoelige les te geven. Tromp ging daaromtoen de Spaansche regeering hem dit smeekte, met een gedeelte van zijn eskader naar de Middellandsche Les troupes de la marine, depuis leur origine jusqu'a nos jours. Spectateur Militaire, 1875.

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 444