37 voorzieningen aan de gebouwen te Willem I en Banjoe Biroe, terwijl voorts werd bepaald zoo als hiervoren reeds gezegd is dat te Kebong Kebo tijdelijk logies voor 3 en te Magelang voor 6 compagniën gebouwd zou worden. Hierdoor komt men tevens in de gelegenheid om een gedeelte van het garnizoen te Samarang het ge brekkige logies aldaar te doen verlaten. Een sedert ontvangen rapport van den als geologisch adviseur aan de bovengemelde commissie toegevoegden mijn-ingenieur Van Dijk, heeft aanleiding gegeven om deze aangelegenheid in nadere overwe ging te nemen. Daar echter hoe de eindbeslissing ook moge uitvallen de verdieping-localen in geen geval meer betrokken zullen worden, wordt intusschen met de boven omschreven maatregelen, overeenkomstig het voorloopig verslag der commissie, voorgegaan. Putboringen. Van Nortonsche pijpwelboringen wordt door het de partement van oorlog bij voortduring partij getrokken ter voorziening in de behoefte aan drinkwater, zoowel in verschillende garnizoenen als bij expeditiën. In het hospitaal te Samarang wordt, door het aanbrengen van de noodige waterleidingen, het nut van den aldaar in 1871 gemaakten artesischeu put verhoogd. Ook voor een ruimer gebruik vau het water van den artesischen put te Weltevreden zijn de noodige projecten gemaakt. Veldtelegraphen. Een complete electrische veldtelegraaphalsmede de toestellen en het vereischt aantal seinregistersbehoorende tot het door den majoor-ingenieur Kromhout uitgedachte optische seintoestel, werden naar Indië verzonden. Bij de tweede expeditie tegen Atjeh werd echter van deze seinmid- delen geen gebruik gemaaktmaar een door den luitenant ter zee lste klasse C. J. Marinkelle geprojecteerd seinstelsel gebezigd, met toepassing van de seinen uit het algemeen seinboek voor alle natiën, eenigszins gewijzigd voor enkele veel voorkomende volzinnen. Topographische dienst. Gedurende het jaar 1873 werd voortgegaan met de opneming en het in kaart brengen der residentiën Batavia, Rembang, Kediri, Soerabaja en de Preanger regentschappenin welke laatste residentie (in het oostelijk en westelijk deel) twee brigades in Bandong en Soemadang en in Tjiandjoer, werkzaam zijn. 2*

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 44