445 het krijgsvolk toch werkeloos en vermeerderden de bezwaren bij den dag, toen een stoute aanslag onverwacht aan de lauwheid eene gunstige wending gaf. Koning Karei III stelde den opperbevel hebber der Britsche vloot namelijk voor, om, zonder de bevelhebbers der landingstroepen hierover te raadplegen of dezen daarvan eenige mededeeling te doen, het kasteel van Monte Jouy een der voor naamste belegeringswerken van Barcelona onverhoeds aan te vallen, omdat de belegerden een aanval op dit punt het minst zouden ver wachten. En ziet die aanval, door eene uitgelezen afdeeling Brit sche troepen en Nederlandsche mariniers ondernomen, mocht ook gelukken, al was het ten koste van den kloekmoedigen prins van Hessen-Darmstadtdie, zwaar gewond zijnde, spoedig daarna over leed en nu bestond er alle hoop om ook Barcelona te verove ren. Nog 700 mariniers, onder den kapitein ter zee Van Aerssen, werden met 225 artilleristen en matrozen voor de bediening van het geschut aan wal gebracht, en met kracht nam het beleg der stad een aanvang, dat met eene glansrijke uitkomst werd bekroond. Barcelona bleef door de Engelsche en Nederlandsche troepen be zet. Na het vertrek der vloot werd zij door de Eranschen en Span jaarden belegerd; en moedig heeft ook de Nederlandsche bezetting, uit een regiment mariniers onder den brigadier St. Amant bestaande, dat beleg doorstaan, tot het oogenblik dat de vloot der bondgenooten weder kwam opdagen en de benauwde stad ontzette. Na dat ontzet werden 600 mariniers onder den brigadier Palm naar Girona gezonden, om ook die stad in bezit te nemen. Den 29 Mei 1706 vertrok de vloot naar Valencia en liet haar krijgsvolk aldaar ontschepenom Alicante te veroverendoch toen men vernam, dat deze stad zeer kloek verdedigd zou worden, werd van dat plan afgezien en oordeelde men het raadzamer, eerst Cartha- gena aan te tasten. Een korps van 1100 mariniers begaf zich naar den wal, om de stad met geweld te bemachtigen, doch voordat de landings macht den vasten bodem had bereiktwerd Carthagena reeds over gegeven. Eerst nu wendt de vloot den steven naar Alicante en wordt ook voor deze stad het beleg geslagen. Hier zijn het weer de Ne derlandsche mariniers, onder den kapitein ter zee Van Cooperen, die daaraan deel nemen en met de overige landingstroepen de voldoening mogen smakenook deze plaats op den vijand te hebben veroverd. Aan het beleg van Toulon in 1707, de verovering van Minorca, Yvica en Majorca in 1708, en de landing bij Cette in 1709 namen

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 452