38 De gebeurtenissen van 1873 en de beide in dat jaar uitgezonden expedition tegen Atjeh, waaraan telken male ook personeel van den topographischen dienst werd toegevoegd, waren echter van merkbaren invloed op den gang van zaken bij de brigades, en dus ook op de gedurende 1873 afgeleverde hoeveelheid terreinwerk. Het door de zes brigades in 1873 opgemeten en in kaart gebrachte tbrrein (van Java) bedraagt desniettemin ongeveer 2490 palen (Batavia 224, Rembang 1004, Kediri 650, Soerabaja 337, de Preanger Regentschappen 275). Voorts werd in Atjeh het tijdens de eerste expeditie verkende terrein opgenomen en in kaart gebracht, en waren bij het topogra- phisch bureau te Batavia in Maart 1874 ook ontvangen de teeke- ningen van de gevechtsterreinen der tweede expeditie, voor zoo ver die betrekking hebben op de krijgsverrichtingen vóór 25 December 1873. Ter voortzetting der nog steeds gestaakte opneming der Pasoemah was gedurende 1873 geen officier beschikbaar; ook de reeds bevolen verbetering en bijwerking op het terrein van de bestaande topogra- phische kaarten der Padangsche bovenlanden kon nog niet aangevan gen worden, daar ook hiertoe een geschikt officier ontbrak. Hoewel gedurende 1873 een drietal officieren der infanterie prak tisch opgeleid werden voor den topographischen dienst, bestaat er, met het oog op de iu 1874 te verwachten mutatiën onder het officiersper- soneel bij dien tak van dienst, nog weinig vooruitzicht dat in dat jaar met de zoo even bedoelde opneming zal kunnen worden begonnen. Voor de eerste maal in Nederlandsch Indië is in het afgeloopen jaar ook photographisch personeel aan eene expeditie toegevoegd. Bij de verkenningsbrigade der tweede expeditie tegen Atjeh waren namelijk ingedeeld een korporaal en een fuselier-photographistbene vens het noodige inlandsche handlangers-personeel. Omstreeks December 1873 mocht men eindelijk slagen in de reproductie door middel van lichtdruk (Alberttypie) van in oost- indischen inkt gewasschen kaarten, teekeningen met halve tinten, enz. Het voornemen bestaat de nieuwe methode van reproductie door lichtdruk weldra in het groot toe te passen. Ultimo December 1873 bestond bij den topographischen dienst een overcompleet van 3 luitenants, 7 militaire ambtenaren en 4 minde ren, en een incompleet van 3 kapiteins, 10 militaire opzichters en 25 minderen.

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 45