454 zetting voor Poeloe Bras, waar maritieme etablissementen zijn, uoo- dig is en men in Indië daarvoor een detachement mariniers aanwijst, moet de minister van marine niet tusschenbeide komen en b. v. zeggen: die mariniers zijn naar Indië gegaan om te Atjeh lauweren te plukkenmaar niet om zich op Poeloe Bras te vegeteerenlaat dat over aan Indische troepen. Als dergelijke samenwerking bespeurd wordt, is die ministerieele geestgesteldheid ten nadeele van 's Lands belang. Zoo hoort men wel eens door zeeofficieren spreken van het mis bruiken der mariniers en van het bederven dat ze zouden doen indien ze in Indië eenige jaren aan den wal dienst deden. Ik kan dit, zoo als later zal aangetoond worden, niet toegeven. Zijn er» bij buitengewone omstandigheden zooals in 1873 en 1874, in Indië dadelijk veel troepen noodig, dan kan men, in plaats van eene In dische Brigade op te richtenover de mariniers besshikken. Bij de kustverdedigingbij landingenzijn zij het, die men, hetzij ais scherp schutters, hetzij als kanonniers, of te land of op de vaartuigen, bij rivierverdediging dan wel bij gekombineerde expeditiën van land en zeemacht, kan gebruiken. Geen land heeft juist meer behoefte aan eene infanterie en artillerie de marine dan Nederland, zoowel voor zich zelf als voor zijne koloniën. Voor de koloniën. .//Nous consul érons done comme suffisament démon tree" zegt de schrijver van de troupes de la marine in den Spectateur-Militaire van dit jaar //la justesse de cette maxime émise par l'amiral Missiessy au nom du conseil d'amirauté, dont il était le président //Ce n'est que sur mer que Ton défend les colonies et toutes les dépenses dirigeés dans un autre sens sont au moins inutiles". De son cóté gaat de schrijver verder le général Thirion, inspecteur général des troupes de marine, faisait entendre au ministre le même 1angage //Ces troupes (de marine), disait-il dans un remarquable rapport, ne sauraient être considérées que comme des agents destinés au main- tien de l'ordre et non comme des forces destinées a assurer, en temps de guerre, la défense des colonies contre un ennemi intérieur. Cette défense, si elle est possible, ne peut être essayée qu'en orga- nisant militairement toute leur populationet ici on se heurte a des difficultés de toute nature." Ces difficultés vervolgt de schrijver dont on ne saurait encore nier complétement l'existences'atténuent chaque joura mesure que

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 461