456 wat niet ter mijner beoordeeling staat, dan kan dit nooit aan de in dividuen worden geweten, die slechts hebben te gehoorzamen, wat hun door hunne aanvoerders bevolen werden die steeds gehoorzaamd hebbenmaar dan moet men de oorzaken daarvan ergens anders zoe ken hetzij bij eene gebrekkige aanvoering door hunne eigene officie ren hetzij bij eene gebrekkige organisatie der detachementen mari niers; ik bedoel eene organisatie, waarbij het onderling verband, de samenhang, van den troep nog niet bestaat bij het te velde komen. Beide gebrekenzoo zij bestaanmoeten weer niet aan de indivi duen, maar aan hunne minder goede vorming en instruhtie worden geweten. En hiervoor moet het ministerie van marine aansprakelijk worden gesteld. De marine zegt De Boo Van Alderwereltziet, in den regel, laag op de mariniers neder en de belangen van hun korps schijnen niet altijd even zoo goed als die der marine behartigd te zijn geweest. Is deze beschouwing de ware? Aan den wal zijn de mariniers bestemd lot het bewaken der wer ven en magazijnen der marine, terwijl zij in oorlogstijd voor zoo ver zij niet op de schepen gebezigd worden even als de troepen van het leger te velde moeten trekken. Vroeger gingen de mariniers wel eens met het leger kampeeren en tegenwoordig worden zij nog aan de normaal-schietschool te 's Gravenhage gedetacheerd. Maar aan boord moeten zij de wachten en posten bezetten en, met de matrozen, de stukken geschut bedienen; behalve dat zijn zij be stemd voor het werpen met handgranaten en om als scherpschutters op te treden. Zij kunnen ook voor scheepswerk maar niet in het tuig gebruikt worden. In alle opzichten als matroos behandeld, is de marinier gedurende zijn verblijf aan boord aan de rechtspleging voor het krijgsvolk te water ouderworpen. De kommandant van het detachement mariniers aan boord van een oorlogschip staat rechtstreeks onder de bevelen van den kommandant van het schip, maar admini stratief blijft hij verantwoordelijk aan den kommandant van het korps mariniers. Voor elke klasse of ieder soort van oorlogschip is de sterkte van het detachement mariniers, dat aan boord aanwezig moet zijn, afzonderlijk vastgesteld; en officieren en minderen worden zoo veel mogelijk bij toerbeurt voor den dienst aan boord aangewezen. Wanneer reeds hiervoren werd gewezen op het goede voorbeeld, dat Frankrijk ons met zijne infanterie en artillerie de marine geeft, is De Eoo van Alderwerelt. Gids1868.

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 463