463 ning van rivierenbosschenmoerassengebergten enz., welke als verdedigingsliniën kunnen dienen; het onderzoek naar de waarde van vestingen, forten, verschanste legerplaatsen en versterkte liniënl m. a. w. het doen van strategische verkenningen, in vereeniging met officieren van alle wapens. Onder de administrative werkzaamheden brengt onze schrijver: de leiding bij het kiezen en inrichten van legerkampen, kantonnementen, bivouacsde regeling der dislocation van de troepenin het algemeen van alles wat op de castrametatie betrekking heeft, het doen van statistieke verkenningen, in vereeniging met de militaire intendance, het civiel bestuur, de ingenieurs (officieren der genie) en de officieren van den geneeskundigen dienst. Tot de ingenieurs-we,rkzaamheden behooren de leiding der pionnier en pontonnierdienstende bepaling en aanwijzing der door de troepen te volgen spoor-, water-, straat- en gewone wegende aanwijzing- der plaatsenwaar militaire bruggen geslagen en verschansingen op geworpen moeten wordenhet doen stellenophouden en aftappen van inundation, in vereeniging met de officieren der infanterie, artillerie en genie. Onder de geodesische werkzaamheden worden gerekend de terrein opnemingen in 't algemeen het doen van topographische verkenningen, enz., in vereeniging met de officieren van de vier wapens en het min dere personeel der militaire verkenningen. Als Jwreaw-werkzaamheden noemt de schrijver de relatiën met de verschillende afdeelingen van het departement van oorlog en andere de partementen van algemeen bestuur, hooge collegiën, enz.; de bestu deering van operatieplanshet aanhouden van een journaal te velde de leiding van het expeditiewezen te velde, den veldpost en de veldtelegraafenz.in vereeniging met verschillende civile en mili taire ambtenarenofficieren enz. Voorts zijn den stafofficier nog op te dragen sgionneeringenin vereeniging met de agenten van het civiel bestuur, en diplomatieke werkzaamheden, zooals die der militaire attachés bij de ambassades, het voeren van onderhandelingenhet sluiten van wapenstilstanden en verdragen enz.in vereeniging met het corps diplomatique. De generale staf is dus zooals Monitor na het boven overgeno men algemeen overzicht van de verrichtingen der stafofficieren doet volgen het raderwerk van het leger. Hij wijst verder nog op de bijzondere diensten van den stafofficier te velde.

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 470