468 en zes voor geheel Java om ons voor een oogenblik tot deze drie gedeelten der koloniën te bepalendie deze landen doorkruisen, eene volkomen bekendheid verkrijgen met den toestand des lands, met alle détails van het terreinmet alle hulpbronnen, met den aard, de zeden der bevolkingmet hare taalzouden die niet van on betaalbaar nut zijn, indien de oorlogsfakkel moet worden gezwaaid? Zouden zoodanige stafofficieren niet dikwijls de kracht van ons leger verdubbelen? Zouden zij niet vaak eene overwinning doen volgen, waar anders een nederlaag onvermijdelijk zoude zijn? Onder het benoodigde personeel noemden wij, met Monitor, een directeur en vier leeraren van eenen stafschooldie ook door den Generaal Kroesen verlangd werd en dan ook, blijkens het koninklijk besluit van Augustus 1873, in lndië zoude worden opgericht. Maar zij is niet opgericht. De reden daarvan ligt voor de hand de instructeur der school zouden hebben een moeilijken, vaak on- aangenamen werkkring, doch geen enkel voordeel daartegen over; noch in vooruitzichten, nog financieel. Het spreekt dus van zelf, dat de kapiteins, aan wie gevraagd is of zij genegen zouden zijn als instructeur aan de stafschool op te tredendaarvoor eenparig be dankt hebben. Leerlingen hebben zich evenmin aangemeld, omdat zij, na vier jaren moeilijke studie, toch hunne positie niet zouden ver beteren. De instructeurs moeten, even als ook de overige stafofficieren, be tere bevordering maken en hooger tractement genieten dan wanneer zij bij hun eigen wapen blijven. De leerlingen van wie wij zelfs aanvankelijk geenof althans een zeer licht toelatingsexamen zou den willen vorderenbehoudens de bevoegdheidom hen van de stafschool te ontslaan wanneer het blijkt dat zij voor de opleiding niet geschikt zijn moeten het vooruitzicht hebben op dezelfde voordeelen, na volbrachte studie. Bij zoodanige regeling zullen onderwijs gevend en onderwijs ont vangend personeel beide spoedig te vinden zijn. Men mag dus, naar onze vaste overtuiging, uit den tegenwoor- digen toestand geenszins besluitendat een stafschool in lndië on mogelijk is. Tot dus verre is alleen bewezen, dat zij onmogelijk is, wanneer men onmogelijke eischen en voorwaarden stelt; de ka pitein van een der vier wapens, die voldoende op de hoogte is van zijn dienst en daarbij aangenaam dient, zal niet onderwijzer aan de stafschool eene moeilijke en voor hem vreemde betrekkingwillen

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 475