469 worden, indien hij daardoor niet bepaaldelijk zijne positie en zijne toekomst verbetert. Dat spreekt van zelfmaar daaruit volgt geens zins, dat geen instructeurs van de stafschool verkregen zouden kun nen worden Daar is echter, ofschoon Monitor daarvan niet spreekt, wel eens gezegddat het bewijs geleverd wasdat een stafschool in Indië niet kon bestaan, en dat dus onze stafofficieren maar aan de Neder- landsche stafschool te Breda moesten worden opgeleid. Dit zou o. i. zeer verkeerd zijn. De eischen voor den Nederland- schen en den Indischen stafdienst verschillen zoo zeer, dat men tot zoodanige regeling niet behoort over te gaan als dit niet onvermij delijk is. Zou men voor het Nederlandsche leger zijne stafofficieren willen doen opleiden te Batavia, gesteld dat het geval omgekeerd ware? Wij spreken nu niet van administrative bezwaren, zoo als het heen en weer zenden der leerlingen en dergelijke. Maar de staf officieren die wij dan krijgenzullen theoretisch op hoogen trap staan, zij zullen veel weten van oorlogsrecht en andere wetenschappen waar van de kennis hier minder uitgebreid kan zijn; maar zij zullen op lageren trap staan ten aanzien van practische bekendheid met de ver schillende wapens in Indië, van land- en volkenkunde, van taal, van legerverplegingvan de defensie der koloniën, van hare statistiek. Zij zullen niet bekend zijn bij hunne chefs, die hen dus niet altijd op de doelmatigste wijze, in het meeste voordeel van den dienst, te werk zullen stellen. Van de ondervinding, door onze stafofficieren opgedaan, zal geen gebruik kunnen worden gemaakt bij het onder wijs. Eindelijk is er nog een motief vóór de plaatsing van de staf school in Indiëdat niet over het hoofd mag worden gezien, ofschoon wij het noode noemen omdat het wellicht kleingeestig schijnt; wan neer onze stafofficieren geheel bij het Indische leger zijn opgegroeid en gevormd, zal onze generale staf meer populair bij dat leger zijn. Wij zullen onze stafofficieren, en zij ook omgekeerd ons, beter ken nen en de samenwerking van allen voor het heil des lands zal daar door te meer verzekerd zijn. Doch wij meenen er dit bij te moeten voegenbeter opleiding tot stafofficier in Nederland, dan geene opleiding, zoo als thans. Een stafschool, waar dan ook, is het eenige middel om met den tijd goe de stafofficieren te krijgen. Zij is in zoover voor 't oogenblik nog noodiger dan eene goede organisatiediewanneer eens geschikt per soneel aanwezig is, nog altijd kan volgen.

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 476