470 Monitor wil breken met het bij de tegenwoordige organisatie van den generalen staf gehuldigde stelsel, dat de stafofficier telkens bij bevordering naar het wapenwaarvan hij afkomstig isterugkeert. De redenen, die hij daarvoor aanvoert (blz. 167) zijn o. i. niet voor wederlegging vatbaar. De staf-officier moet, vóór alles, staf-officier blijven. Alleen, zegt Monitor, zal men den kolonel van den gene ralen staf die dan ophoudt tot dien staf te behooren militaire kommandant in eene afdeeling op Java of ter Sumatra's Westkust kunnen maken. Ook hiermede kunnen wij ons volkomen vereenigen. Het is zeer oneigenaardigdatbij de tegenwoordige legerformatie alle militaire bevelhebbers niet alleen de kolonels, maar ook de lui tenant-kolonels en majoors, gewestelijke militaire kommandanten uit de Infanterie moeten worden getrokken. "Vermoedelijk is dit ge daan in het belang der bevordering bij dat wapen, maar hiervoor kon op andere wijze even zeer en beter gezorgd zijn. Die militaire bevelhebbers kunnen even goed uit alle andere wapens en uit den generalen staf getrokken wordenen dit zou rationeel zijn. Bij zoodanige regeling heeft men de bevordering bij den generalen staf in de hand. Wat wij zouden wenschen, is niet eene bevordering bij keuze zoodanige bevordering verliest hare noodzakelijkheid zoodra de generale staf een afzonderlijk korps ismaar de bepaling, dat, zooals boven reeds met een enkel woord gezegd werd, de staf-officieren steeds in de gunstigste bevordering bij een der wapens deelen. De kapitein van den generalen staf moet majoor worden, zoodra een zijner tijdgenooten bij een der vier wapens dat wordt. De elasticiteit, die ontstaat wanneer alle functiën aan twee opvolgende rangen kunnen worden toegewezen, zal daarvoor de moogiijkheid schenken. De openvallende plaatsen worden aangevuld in de eerste plaats uit de kapiteins en luitenants die de lessen der stafschool hebben bijgewoond en, in afwachting van hunne definitive plaatsing, bij voorloopig gebrek aan vacature, bij den topographischen dienst zouden kunnen worden gedetacheerdin de tweede plaats door overplaatsing, bij den generalen staf, van daar toe geschikt geoordeelde kapiteins der verschillende wapens. De bij den generalen staf geplaatste officieren moeten de zeker heid hebben, dat zij minstens even goede, en vermoedelijk veel be tere promotie maken dan wanneer zij bij hun eigen wapen gebleven waren. Zoodanige zekerheid is hun te gevendoor eene regeling als boven aangegeven. En de tractementenBij de hooge eiscben, die men hun stelt,

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 477