471 bij den afmattenden dienst dien men van hen eischtook in vredes tijdvan de zeer gewichtige diensten die men in den oorlog van hen verwachtmoeten deze betrekkelijk ruim zijn. Het klinkt goed voor een ingewijde, dat zij de hoogste tractementen en indemniteiten ge nieten, voor hunne ranggenooten in het leger bepaald. Maar dat wil eenvoudig zeggendat zij gelijk staan met de gewone troepenofficie ren, behalve die der infanterie en de kwartiermeesters; dus met die der kavallerie, artillerie, genie, intendance en geneeskundigen dienst. Onzes inziens is dat niet voldoende, en moet de staf-officier belang rijk meer inkomen bezitten; zijne positie moet, ook in dit opzicht, aanlokkelijk en benijdenswaardig zijn. Zij is dit bij alle Europeesche legers. //Geldbejag leidt tot beweging laag bij den grond", zegt Monitor. Daar is veel van waar, en wij erkennen dat de officier zich niet door geldbejag mag laten leiden. Maar de Regeering moet vooral hen, op wie het voornamelijk aankomt, naar onze meening zoo ruim betalen, dat zij een onbekommerd bestaan hebben en niet over hunne financiëele positie behoeven na te denken. Geldbejag zal juist eerder bestaan bij hendie onvoldoende bezoldigd worden. Onze staf-officieren moeten de overtuiging hebben, dat zij op hoogen prijs worden gesteldin alle opzichten ook materieel moeten zij zien, hoezeer hunne diensten worden gewaardeerd. Monitor geeft eene begrooting van hetgeen de generale staf, vol gens zijn voorstel, kosten zou. Wij doen dat niet, omdat hier de financiëele kwestie naar onze meening geheel bijzaak is. Of de staf een, anderhalf of twee tonnen gouds per jaar zal kosten, is een on dergeschikt punt. De expedition naar Atjeh hadden wellicht millioe- neu minder gekost, indien wij een goeden generalen staf hadden ge had. Menigmaal had wellicht een goede staf een échec voorkomen. Zoolang in de staathuishoudkunde, en in het bijzonder voor het leger, de leus geldteerst het noodigedan het nuttigeeindelijk het aan gename zoolang moet niet bezuinigd worden op den ge neralen staf. Moet er bezuinigd wordendan vermindere men liever nog de sterkte van het leger, want het leger wint door den staf aan kracht. Er is nog eene redenwaarom een goede generale staf, zoodanig georganiseerd dat ieder officier gaarne daarbij geplaatst zoude worden, voor het Indische leger nuttig is. Het officierskorps zal er intel-

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 478