472 lectuëel door winnen. Er zal meer gestudeerd worden, zoo aan de stafschool als daarbuiten, om eens de benijdenswaardige betrekking van staf-officier te kunnen erlangen. Een edele naijver, eene zucht naar onderscheiding, zal onder onze officieren worden waargenomen, meer dan thans het geval is, nu geen andere prikkel bestaat dan plichtbesef. //Eene Indische kadettenschool" is de titel van het tweede, door ons te bespreken opstel. Onze lezers zullen zich herinnerendat wij reeds, in een artikel over het incompleet aan officieren (bladz. 15 en 16 van dezen jaargang van het Militair Tijdschrift) op de wensche- lijkheid der oprichting van eene kadettenschool in Indië wezen. Mo nitor werkt dit denkbeeld verder uit. Na eene uitvoerige bespreking van den toestand van het militair onderwijs en de thans bestaande gelegenheden tot opleiding tot officier in Indië, komt de schrijver tot de conclusie, dat die gelegenheden moeten worden uitgebreid om in het incompleet aan officieren op den duur te kunnen voorzien, zonder dat men verplicht is, zijn toevlucht te nemen tot verlichting der matig gestelde eischen voor officiersrang, zooals thans, helaas, het geval is (bladz. 206sub 2°, 3° en 4°). Dit is voorzeker alleszins juist. Maar Monitor wil de onderoffi- ciersschool te Meester Cornelis vervangen door een kadettenschool, en dat achten wij verkeerd. Zoo groot zal, ook a!s de kadettenschool eenige jaren bestaat, de toeloop van adspirant-officieren niet zijn, dat men de opleiding van onderofficieren tot den officiersrang zal kunnen missen. En dit zou ook niet billijk zijn tegenover de onderofficie ren, of althans niet kunnen strekken om hunnen ijver aan te vuren; onder de van de militaire school afkomstige officieren zijn er te veel, die in alle opzichten onder de goede officieren gerekend moeten wor den, dan dat men niet behoort te behouden wat men heeft, natuur lijk met zijn tijd medegaande, zooals dan ook in 1872 geschied is. Monitor zegt, aan het slot van zijn opstel, toen hij dit bezwaar eenigermate schijnt te hebben ingezien, dat //de vrijheid, om ook luiten de kadettenschoolvolgens de thans bestaande bepalingen aan een of meer centraal-cursussenzooals die te Maastricht en 's Hertogenbosch, tot officier te worden opgeleid, moet blijven bestaan." Maar wij vragenwat is onze militaire school eigenlijk anders dan de le klasse-cursus in Nederland, terwijl de 4 afdeelings-(vroeger de bataillons-)cursussen min of meer met de 2e klasse-cursus over

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 479