473 eenkomen? Men reorganiseere niet, waar het niet noodig is, dunkt ons, want elke reorganisatie geeft stoornis! Neen, naar onze overtuiging moet de gelegenheid om officier te worden, voor onze onder-officieren, die aan de eisehen voldoen welke daar voor gesteld zijn geheel onbelemmerd blijven bestaan. En even als in Nederland, naast de hoofdcursussen te Maastricht en 's Bosch, eene militaire akademie noodig is, is het hier eene kadetteuschool naast de militaire school. Geene vereeniging van beide tevens, zoo als Monitor op blz. 228 duidelijk uiteen zet. Toen, in 1872, onder den generaal Kroesen, de eisehen voor den officiers-rang en die voor de toelating van volontairs verzwaard werden, werd, wat deze laatsten betreft, in aanmerking genomen dat zij zon der verband dienden, dus ten allen tijde onmiddellijk ontslag konden vorderen en dan ten koste van en zonder dadelijk nut voor den staat, gedurende korter of langer tijd onderwijs, huisvesting, kleeding, voeding enz. zouden hebben genoten. Men meende daarom de weten schappelijke eisehen voor de volontairs zóó zwaar te moeten stellen, dat de volontair, reeds vóór zijne in dienst treding, door zijne inspan ning en studie, eenigen waarborg gaf met der tijd een goed officier te zullen worden. Vroeger eischte men van den volontair nagenoeg alleen lezen, rekenen en schrijven; en het was alleen aan de onbe kendheid van het publiek met de bepalingen te dankendat niet vele jongelingendie op de school niet goed oppastentijdelijk en zonder nut voor het leger, volontairs werden om eens //eenigen tijd tot stu die gedwongen te worden", om eens //wat gehoorzaamheid en tucht te leeren", om voorioopig //goed bezorgd te zijn tot dat zich 't een of ander beters opdoet", enz. Heeft de artillerieschool te Weltevreden de school der volon tairs bij dat wapen niet in vroegere jaren dergelijke exemplaren onder hare leerlingen gehad, van wie de onderwijzer veel last had en niets maken kon P Het bestaan dier school is steeds zeer weinig- bekend geweest, anders zou de daar bestaande gelegenheid om, bui ten de kazerne om, officier te worden, zeker, vroeger en nu, veel meer volontairs goeden en slechten hebben gelokt. Het belang van het leger moest bij de toelating van volontairs meer op den voorgrond staan dan vroeger geschied was. Zouden al niet alle volontairs het tot officier brengenzou bij een gedeelte al wat daaraan, intellectueel en materieel, ten koste gelegd werd, bij 23

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 480