474 slot van rekeniug, althans voor het leger, verspild blijkenzij, die officier werden, moesten dan ook waarborgen geven dat zij kundige officieren zouden zijn. Dat is de reden waarnaar Monitor (bladz. 207) te vergeefs gezocht schijnt te hebbenwaarom de volontairs bij hunne indiensttreding als soldaat een wetenschappelijk examen moesten afleggen, veel moeilijker dan het toelatingsexamen voor de Militaire school te Meester Cornelis. Het denkbeeld, die volontairs in eene kadettenschool te ver eenigen is ook tijdens den generaal Kroesen reeds ter sprake ge bracht; het was ook toen niet nieuw, want bij de artillerie bestaat dit reeds door de trouwens slecht georganiseerde artillerieschool te Weltevreden. Er is in 1869 of 1870 over gedacht, die artille rieschool ook naar Meester Cornelis over te brengen en daar alle volontairs voor de verschillende wapens te vereenigen. Maar dat denk beeld is uiet verder uitgewerkt en niet tot uitvoering gekomen, om dat men de gevolgen der reorgauisatie van de Bredasche akademie moest afwachten. Kon die akademie ons een voldoend aantal officie ren leveren, dan kon men volstaan met de tegenwoordige inrichtin gen, naar dc eischen des tijds verbeterd. Dat ons officierskorps bij de thans bestaande gelegenheden tot opleiding niet compleet te houden is, althans wanneer men tot offi cier alleen lieden wil benoemen die daarvoor geschikt zijn, en niet met lichterenog lichtere of in 7 geheel geen examens wil aanvullen wat anders onvervuld blijft en liever onvervuld bleef, is thans be wezen. Daarom, dunkt ons, is het thans tijd om, voortbouwende op de grondslagen, in 1870 toen de tegenwoordige bepalingen om trent militair onderwijs enz. ontworpen, of in 1872 toen zij uitge vaardigd werden, gelegd, de volontairs te vereenigen in eene kadet tenschool. Niet afbreken, maar opbouwen! Een kadettenschool voor de vier wapens en de militaire administratie, met een toelatingsexa men gelijk dat der «vrijwilligers dingende naar den rang van offi cier"die dan den wel zoo korten naam van kadet zouden verkrij genmet vierjarigen cursus, op eene gezonde plaats; vooral niet te bekrompen in personeele en materiëele leermiddelenboven alles met een geschikten, voor zijne zware taak berekenden kommandant, zoodanige kadettenschool zou ons uitstekende officieren leveren, en tevens, zooals Monitor op bladz. 220 aanwijst, een weldaad voor vele ouders zijn. Het militair onderwijs in Indië is nog in zijn eerste stadium van

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 481