IETS OVER MILITAIRE GEZONDHEIDSLEER. De Revue Militaire Suisse heeft ten vorigen jare eene belang rijke studie geleverd over de militaire gezondheidsleer; daar die studie ook voor het Indische leger van groot gewicht is, hebbeu wij gemeend daaraan het volgende te moeten ontleeuen. De staat, het leger en de soldaat hebben allen evenzeer belang bij de behoorlijke toepassing van de regelen der gezondheidsleer. De roeping van den militairen geneesheer is: raad te geven; maatregelen voor te stellen welke ziekten kunnen voorkomente waken oyer de uitvoering üiêr maatregelende zieken te verzorgen en de gekwetsten te behandelen. De voorkoming van ziekten en hare behandeling zijn de belangrijkste zijner bezigheden. Te velde is de gezondheidsleer bovenal van gewichtzij moet daar strijden tegen talrijke en hardnekkige oorzaken van verzwakking en vernietiging. Het is gemakkelijk, eenige voorbeelden aan te halen tot staving van het bewerendat de geneesheer veel meer nut sticht bij een leger te velde, indien hij de voorschriften der gezondheidsleer in toepassing brengt, dan wanneer hij eenige zieken behandelt of de moeilijkste operatiën verricht. Indien die voorschriften niet worden opgevolgd zullen de best verzorgde zieken bezwijken en zal de schoon ste behandeling van gekwetsten zonder gunstig gevolg blijven. Het behoud zijner soldaten is het grootste belang van den staat. Het is niet moeilijk, den troep in het vnur te brengende opwekking van den strijd, de eerbied voor de krijgstucht doen lichtelijk het gevaar vergeten en den dood verachten; de moeilijkheid is gelegen in

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 484